W którą z historii byście szybciej uwierzyli: historie o dranie który w powietrzu może utrzymać się 4 godziny czy 4 minuty? Najprawdopodobniej wybrali byście tą druga opcje. Ten artykuł poświęcony jest jednak pojazdowi bezzałogowemu który może latać 4 godziny.
Nieważne czy jest to dron do sprawdzania zbiorów, inspekcji przemysłowych czy też do robienia pięknych ujęć z powietrza, piloci UAV często zmagają się z krótkim czasem przeznaczonym na wykonanie lotu. Ten problem przestaje mieć jednak znaczenie kiedy mowa o pojeździe Tailwind firmy Skyfront, który według producenta może unosić się w powietrzu przez 4 godziny 36 minut. Mało tego, że dron potrafi latać 4 godziny, bez problemu radzi sobie przy wietrze pomiędzy 7 kt a 9 kt z podmuchami nawet do 13 kt.
Jednak jak to możliwe ze bateria tego drona może wytrzymać tyle czasu? Odpowiedz brzmi: “nie może”. Tailwind jest hybrydowym dronem napędzanym zarówno benzyną jak i bateriami elektrycznymi. Nie jest on zdany tylko na litowo -polimerową baterie tak jak większość dronów obecnych na światowym rynku, których czas lotu za zwyczaj nie przekracza 30 minut.(dla porównania czas lotu DJI Mavic Pro to 25 minut zaś DJI Phantom 4 to ok 30 min.)
Tak więc Tailwind z czasem lotu przekraczającym cztery godziny musiał pobić jakiś rekord prawda? Niestety, nie jest to oficjalny rekord. Tailwind pobił również nie oficjalny rekord innego UAV ustanowiony w 2015 roku przez Energy Or Technolgies kiedy to ich wielosilnikowy UAV zdołał wytrzymać w powietrzu 3 godziny 43 minuty.
Na szczęście, dla sceptyków w sieci istnieje wiele materiałów, gdzie Tailwind lata przez ponad 4 godziny. Jest to też informacja potwierdzona przez grono osób z branży jak i samej firmy.
Mniejsza o większość, zespół Skyfront składający się z wielu inżynierów, fizyków i specjalistów lotnictwa czy robotyki chce iść dalej. “W ciągu kilku tygodni chcemy aby nasz UAV był zdolny do 5 godzinnego lotu a w przyszłości pokonywał bez większego problemu 160 km” – oświadczył ostatnio CEO Skyfront w komunikacie prasowym.
Dron Tailwind powinien być dostępny w 2018 roku i wydaje się, że skierowany będzie typowo do branży rolniczej, przemysłowej i energetycznej co w niebagatelny sposób poprawi możliwości operacyjne wielu istniejącym na rynku firm specjalizujących się w w.w. dziedzinach. Obecnie jednak, firma nie podaje ceny drona.
Najnowsze artykuły:
Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV
Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.
Nawiązanie współpracy z ReliaSol
Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.