W tym artykule opiszemy różne sposoby zbierania danych przez drony z wykorzystaniem 4 najbardziej popularnych czujników.
Rosnące zapotrzebowanie na dokładniejsze dane
Aby sprostać wymogom obecnego rynku, dyrektorzy dużych przedsiębiorstw na całym świecie, poszukują nowych możliwości pozyskiwania danych. Dokładne dane, ukazujące nawet najmniejsze anomalie czy zmiany, są kluczowe do podejmowania krytycznych decyzji dotyczących działania konkretnego obiektu przemysłowego.
To sprawia, że osoby odpowiedzialne za dostarczanie danych na tego typu obiektach sięgają po nowe możliwości ich pozyskiwania. ( zwracają się często w kierunku nowych technologii, robiąc to jednak ostrożnie, aby nie zakłócić dotychczasowego procesu ).
Pomimo dużych postępów technologicznych również w tradycyjnych metodach gromadzenia danych, nadal istnieją tam poważne ograniczenia. Dobrym przykładem są komercyjne zdjęcia satelitarne osiągające maksymalną rozdzielczość jedynie 35 cm. Natomiast koszty alternatywnego sposobu tj. wynajęcia samolotu do wykonania zdjęć z powietrza, pozostają nadal zaporowe, szczególnie dla mniejszych i średnich projektów. Dodatkowo ograniczone są warunkami atmosferycznymi ( zachmurzeniem ), gęstą roślinnością czy wysokimi konstrukcjami.
Nie jest to jednak takie proste.
Nie wystarczy wysłać czujnik w powietrze, zebrać dane i uzyskać idealny wynik
Zaawansowane czujniki UAV
Na szczęście, obecnie mamy bardzo dobry dostęp do czujników i większe możliwości, niż kiedykolwiek a to dlatego że:
- Poprawiliśmy dokładność czujników – Dla przykładu, dokładności czujników wizualnych DJI poprawiła się aż dwukrotnie od roku 2013
- Zwiększyliśmy gęstości punktów – Jeszcze w 1996 czujnik LiDAR zbierał zaledwie 1 punkt na 2-5 metrów. Obecnie LiDAR podczepiony pod drony zbiera 100 – 500 punktów na 1 metr.
- Zwiększyliśmy ilość przerabianych danych i dostęp do oprogramowania – Ceny oprogramowania do obróbki danych spadły o 75% jedynie między 2008 a 2014 rokiem.
- Zwiększyliśmy pojemność baterii – Czas lotu DJI Phantom 4 jest o 200% dłuższy niż czas lotu DJI Phantom 1 z 2013 roku. Istnieją dodatkowo nowe napędy (np hybrydowe ) i inni producenci umożliwiający loty dronem nawet ponad godzinę.
Co za tym idzie, jak historia pokazuje, kiedy dostępność technologii wzrasta wraz z nią rośnie również liczba jej zastosowań. Obecnie od budownictwa po archeologie większość liczących się zespołów używa dronów wraz z czujnikami do lepszego obrazowania sytuacji i podejmowania najlepszych decyzji.
Tak więc, niezależnie od tego, czy nasza firma dąży do obniżenia kosztów, poprawy bezpieczeństwa pracowników, czy usprawnienia operacji, prawdopodobnie istnieje zaawansowany czujnik, który zapewni jeszcze lepsze i dokładniejsze dane.
Więcej faktów na temat zaawansowanych czujników.
Zaawansowane czujniki zbierają specjalistyczne dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem AI.
Z zebranych przez czujniki danych, tworzymy między innymi ortofotomapy, modele 3D, chmury punktów, modele cyfrowe terenu etc. Dane te mogą być również analizowane przez odpowiednie algorytmy aby; sprawdzić stan jakości plantacji, nawodnienia terenu, wykrycia punktów przegrzania czy analizy zawartości gleby.
Reasumując, zaawansowane czujniki używane przez drony pomagają wielu przedsiębiorstwom i organizacjom w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji. Jest jednak kilka działów które najszybciej zauważają zwrot z inwestycji jaką są wyspecjalizowane drony. Są to najczęściej działy zarządzania ruchu i dział IT.
W przypadku inżynierów teledetekcja oparta na dronach usprawnia proces inspekcji, zapewnia bezpieczeństwo pracownikom i zmniejsza koszty ogólne. W przypadku geodetów i innych specjalistów terenowych gromadzenie danych jest przyspieszone, może objąć większy obszar i poprawia dokładność danych.
Wielką zaletą zaawansowanego pomiaru opartego o drony jest to, że jest pół-autonomiczny.
Na przykład możemy ustawić punkty nawigacyjne, aby otaczały obiekt. Dzięki temu można powtórzyć dokładnie tę samą ścieżkę i uchwycić te same dane na tej samej wysokości przy użyciu tego samego zestawu czujników.
Ma to kluczowe znaczenie dla wyznaczania linii bazowej obiektu i wykrywania zmian.Tradycyjnie wymagałoby to inżyniera przeglądającego dane w arkuszu kalkulacyjnym. Teraz gromadzimy tony danych z czujników i używamy AI do identyfikowania zmian.
Ogólnie rzecz biorąc, zaawansowane wykrywanie oparte na dronach zapewnia nową perspektywę – wizję, której wcześniej nie widzieliśmy. Co więcej, pozwala przyspieszyć analizy, inspekcje i inne procesy związane z infrastrukturą.
Cały ten zastrzyk technologii pomaga również agencjom rządowym zmniejszyć koszty związane z zarządzaniem infrastrukturą.
Budowa skutecznej komórki dronowej w Twoim przedsiębiorstwie.
Aby odnieść sukces, najpierw musimy zidentyfikować problem, który próbujemy rozwiązać. Następnie pomyśleć o potrzebnych danych końcowych i wynikach uzyskanych za pomocą narzędzi analitycznych. Dopiero w kolejnym kroku, możemy skupić się na znalezieniu odpowiednich narzędzi.
Zacznijmy więc od pełnego zrozumienia naszego przypadku, zidentyfikujmy wymagania dotyczące danych i sprecyzujmy cel. Kiedy już stworzymy te podstawy, możemy przejść dalej, szukając narzędzi i rozwiązań w postaci dronów i odpowiednich czujników.
Profesjonalne czujniki różnią się ceną, a koszt zazwyczaj odpowiada rozdzielczości i dokładności pozyskiwanych danych. Pamiętajmy jednak, że droższy czujnik może wcale nie być potrzebny w naszym przypadku.
Oczywiście oprócz samego zestawu złożonego z dronów i czujników będziemy potrzebowali również odpowiedniego dodatkowego sprzętu m.in:
- Bardzo wydajne laptopy do sprawdzania danych terenowych i przesyłania ich na serwer.
- Duże zewnętrzne dyski twarde do tworzenia kopii zapasowych plików.
- Przenośny mobilny hotspot do przesyłania plików na serwer
- Duży serwer lub wyspecjalizowana usługa przechowywania i udostępniania danych z UAV w chmurze.
- Terenowe stacje robocze do przetwarzania danych i przeprowadzania analiz
Wymieniony sprzęt to tylko część całej komórki dronowej, dlatego przed przystąpieniem do jej zakładania musimy odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno bardzo ważne pytanie. Czy rzeczywiście potrzebujemy własnej wewnętrznej komórki czy może wystarczy nam korzystanie z usług outsourcingu?
*) Dostęp do e-book’u tylko dla zarejestrowanych klientów LSP oraz użytkowników posiadających pakiet szkoleniowy.
Najnowsze artykuły:
Nawiązanie współpracy z ReliaSol
Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.
Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem
W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.
Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?
W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.
Drony w walce w COVID19
W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.
Skygauge – Nadchodzi rewolucja w pomiarze grubości ścian
W tym roku zaprezentopwany został Skygauge – nowy bezzałogowy system zaprojektowany do kontroli wizualnej oraz pomiaru grubości ścian.
CES 2020 – 5 najlepszych premier dronowych 2020
Rozmiar i zasięg CES są głównymi powodami, dla których wiele firm z branży dronowej wybiera je jako forum do ogłaszania swojej najnowszej i najlepszej technologii. Ponieważ jest to miejsce, do którego docierają nie tylko osoby zainteresowane dronami, ale także rzesza ludzi ogólnie zainteresowani nowymi gadżetami.
Inspekcje termowizyjne rurociągów za pomocą UAV
Na bazie różnic w temperaturze na danym obiekcie jesteśmy wstanie wykryć wiele usterek. W bardzo łatwy sposób można zlokalizować miejsca w których zniszczona jest izolacja i w których występują ubytki cieplne. Przy instalacjach podziemnych jesteśmy wstanie zlokalizować ich dokładne położenie, zgodność z planami, ale przede wszystkim wycieki i zniszczenia w izolacji. W przypadku jakiegokolwiek wycieku, ciepło w znacznie większej mierze przekazywane jest do gleby, która to wykazuje duże różnice w temperaturze.
Hoverfly zgarnął rządowy kontrakt na 10 milonów na dostarczenie dla Amerykańskiej armii, dronów na uwięzi.
Umowa na wyłączność ma początkową pułap 10 mln USD i pięcioletni okres realizacji, w tym cztery roczne opcje. Hoverfly dostarczy zarówno konfiguracje LiveSky Dismounted, jak i LiveSky SkyBox, a także usługi instalacji, szkolenia i wsparcia. Dostawy do rządu USA w ramach nowej umowy federalnej rozpoczynają się w listopadzie 2019 r.
Założenie firmy zajmującej się dronami w branży ropy i gazu
Dla firm naftowych oraz gazowych poprawa zarządzania aktywami jest ważnym przedsięwzięciem, które wymaga regularnego inwentaryzacji aktywów, przeglądów i konserwacji.
Hiszpańscy Inżynierzy wykorzystują drona do natryskiwania betonu
Hiszpańska firma budowlana MuDD łączy drony i budownictwo w sposób, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. Drony na uwięzi używane są przez MuDD do naniesienia cementowej substancji na tkaninę w celu zestalenia lekkich struktur.
Czy korzyści płynące z wykorzystania technologii „drona w pudełku” doprowadzą do ewolucji Przemysłu 4.0?
Dzięki autonomicznym technologiom takim jak Percepto UAV System, firmy mogą gromadzić masowe dane na terenach przemysłowych w celu ulepszenia algorytmów operacyjnych do wykrywania anomalii, a także własnej ogólnej wydajności.