Podchwytliwe a zarazem trudne pytanie brzmi: Jak przeprowadzić inspekcje sufitu fabryki nie zatrzymując ani na moment produkcji ?
Otóż czeski potentat piwny Plisner Urquell znalazł rozwiązanie. Chodzi o użycie do tego celu specjalnego drona do inspekcji wewnętrznych jakim jest Elios. Pojazd ten jest odporny na kolizje i przystosowany do lotów w trudno dostępnych miejscach. Bez problemu zbiera materiał w postaci filmów, zdjęć o wysokiej rozdzielczości i termowizyjnych, swobodnie odbijając się od przeszkód. Dzięki Eliosowi firma mogła sprawdzić dokładnie wszystkie elementy poddasza od stanu izolacji, wentylacji, spryskiwaczy poprzez stan przewodów elektrycznych, kratownic i wielu innych miejsc.
Zgodnie z prawem budowlanym, sufit tego typu obiektu musi przejść kontrolę raz w roku, co 10 lat zaś, poddany musi być szczegółowej inspekcji. Przeprowadzenie inspekcji hali o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych nie jest prostym zadaniem. Wcześniej wymagało ono pięciu osób na linach przeprowadzających inspekcje czysto wizualnie. To zaś wymagało rozstawienia wielu rusztowań wraz ze specjalnymi siatkami zabezpieczającymi.
Metoda tego typu była nie tylko czasochłonna i niebezpieczna, ale przede wszystkim bardzo droga. Na czas przeprowadzania kontroli, produkcja musiała być zatrzymywana. Nie są znane dokładne liczby, natomiast łatwo sobie wyobrazić, że wstrzymanie produkcji 60 000 butelek na godzinę przez 35 dni musiało wiązać się z gigantycznymi kosztami.
Tego typu działania były zakwalifikowane do tzw. kosztów stałych aż do momentu kiedy została przeprowadzona pierwsza inspekcja za pomocą specjalistycznego sprzętu jakim jest dron Elios. Firma natychmiast nawiązała współprace przy pomocy stałej umowy na tego typu usługi.
Przy pomocy dwóch pilotów – jeden pilotujący urządzenie drugi wymieniający baterie i obserwujący – inspektorzy byli wstanie naprowadzić drona dokładnie w miejsca zainteresowania. Zebrali w stu procentach taki materiał jakiego potrzebowali do stworzenia raportu. Cały proces zaś zajął 12 dni po 4-5 godzin. Jednym słowem inspekcja UAV zaoszczędziła Plisner Urque 3 tygodnie standardowego czasu inspekcji – ale przede wszystkim nawet przez chwile nie było konieczności zatrzymania produkcji.
Oprócz powyższych korzyści dron do inspekcji wewnętrznych jakim jest Elios ma jeszcze jedną bardzo istotną przewagę nad tradycyjnymi metodami np. alpinistycznymi. Nawet najlepsi alpiniści często nie są wstanie zrobić zdjęć danego fragmentu z każdej strony. Dzięki temu wewnętrznemu UAV możemy zrobić odpowiednio oświetlone zdjęcia z każdej możliwej strony danej części, nie narażając przy tym nikogo na utratę życia lub zdrowia.
Wracając na zakończenie do tego piwnego giganta, firma Plisner Urquell była zachwycona nową metodą i efektami dzięki niej pozyskanymi. Elios zapewnił bardzo dobry, przydatny materiał w krótkim czasie w bezpieczny sposób. Plisner Urquell chce rozszerzyć korzystanie z tego typu usług na inne swoje fabryki.
Najnowsze artykuły:
Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV
Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.
Nawiązanie współpracy z ReliaSol
Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.
Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem
W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.
Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?
W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.
Drony w walce w COVID19
W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.