Przywracanie prądu w górzystym terenie, po huraganie, to naprawdę duże wyzwanie. Ukształtowanie terenu nie pomaga w zadaniu a stawia przed wykonawcami wiele nowych i trudnych wyzwań. W szczególności, kiedy linie elektryczne rozciągają się bezpośrednio od szczytu jednej góry do szczytu drugiej. Firma Duke Energy wykorzystuje technologie UAV do ponownego łączenia zniszczonej sieci energetycznej w Puerto Rico, której infrastruktura bardzo ucierpiała przez huragan Maria.

 

Battling dense forests, broken poles, mountain ranges and power lines buried under five months’ worth of overgrown vegetation after Hurricane Maria, our crews are finding faster and safer restoration success with the use of drones in Puerto Rico. Learn more about the first deployment of power restoration drones on the island: http://spr.ly/6181Du8Yc. #PoweringPR

Opublikowany przez Duke Energy na 15 lutego 2018

Duke Energy do tego typu misji zazwyczaj wykorzystywała helikoptery. Przenosząc kable z jednego szczytu na drugi – do czasu kiedy jeden z pilotów zginą podczas zeszłorocznego wypadku.

Drony to idealna alternatywa dla tego rodzaju zadań, przy czym dzięki nim, nie musimy dłużej narażać na szwank ludzkiego życia. W pewnym momencie zadaliśmy sobie pytanie; „Czy jest jakaś inna możliwość (po za helikopterem), aby wykonać tego typu naprawę” – mówi menadżer departamentu UAS w Duke Energy, Jakob Velky. Jak widać zespół w końcu ją znalazł.

System działania jest dość prosty.  Lekka nylonowa lina mocowana jest do drona, który następnie zostaje wysłany na drugą stronę wąwozu. Kiedy UAV osiąga wcześniej zaplanowany tak zwany „punkt zrzutu” po drugiej stronie, lina zostaje automatycznie odczepiona. Dzięki przeniesionej linie pracownicy naziemni mogą przyciągnąć i zamocować niezbędne do przekazywania prądu przewody.

Nie było by to możliwe, bez inteligentnego elektromagnesu zamontowanego na pokładzie UAV. Umożliwia on zrzut liny precyzyjnie w miejscu docelowym.

Firma Duke Energy przyjechała do Puerto Rico w zeszłym miesiącu. Zespół spędził sześć dni w mieście Pounce , wykorzystując swoje drony do ponownego połączenia zepsutych linii energetycznych.

„Robimy takich przeciągnięć od trzech do czterech dziennie” – mówi Velky „I nie narzekamy na brak pracy„ – dodaje. Niektóre z transportów odbywały się na naprawdę dużych odległościach i wysokościach.  Jeden z nich skutecznie połączył linie przez niemal 400 metrowy wąwóz. Jak powszechnie wiadomo drony oferują znacznie więcej niż transport lin przez dolinę.

Bez wątpienia dzięki tym urządzeniom zespół DE był wstanie na początku oszacować skale i skutki zniszczeń, w dużym stopniu wykraczające znacznie poza jedynie infrastrukturę energetyczną.

„Kiedy znajdujemy się w środku samej dżungli a liny są pozrywane, naprawdę trudno jest odnaleźć niewielkie drewniane słupy, rozmieszczone po zalesionych zboczach Portorykańskich gór„- mówi Velky. „Tak więc, używanie dronów do powietrznego rekonesansu jako alternatywa do wysyłania pieszego zespołu, wydaje się być logiczna. Zarówno ze względów bezpieczeństwa jak i finansowych” – dodaje.

Według Duke Energy, kiedy ich zespól przyjechał na miejsce w styczniu, około 68 % lokalnej ludności miało dostęp do prądu. W niecały miesiąc procent ten wzrósł do 94%.

Podsumowując powyższa sytuacja jest doskonałym przykładem jak technologia UAV zmienia świat pod względem bezpieczeństwa i efektywności. Pokazuje również nieocenione możliwości dronów, przy pracy w trudnym terenie.

 

Najnowsze artykuły:

Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV

Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.

czytaj dalej

Nawiązanie współpracy z ReliaSol

Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.

czytaj dalej

Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem

W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.

Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?

W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

czytaj dalej

Drony w walce w COVID19

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.

czytaj dalej
Translate »