W ciągu zaledwie kilku miesięcy Koronawirus zmienił sposób, w jaki się przemieszczamy, pracujemy czy jak kształcą się nasze dzieci. Zmusza to również służbę zdrowia oraz służby epidemiologiczne do opracowania nowych sposobów świadczenia opieki zdrowotnej.

 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.

 

Poniżej przedstawiamy trzy obszary, w których drony były kluczowym narzędziem w odpowiedzi na COVID-19:

 

Aerozol w spreju i dezynfekcja

Drony pierwotnie zaprojektowane do rozpylania pestycydów do zastosowań rolniczych, zostały przystosowane w Chinach do rozpylania dezynfekujących chemikaliów w niektórych miejscach publicznych i na pojazdach zapobiegających epidemii podróżujących między obszarami dotkniętymi epidemią

(Koronawirus jest przenoszony głównie przez krople oddechowe i może również rozprzestrzeniać się poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni. Spray dezynfekujący pomaga zmniejszyć te mechanizmy przenoszenia).

„W porównaniu z opryskiem ręcznym, oprysk dronem ma wiele zalet pod względem wydajności, spójności” – zauważył Justin Gong, współzałożyciel firmy rolniczej XAG . W zależności od zastosowania oprysk dronem może być pięćdziesiąt razy bardziej wydajny niż opryskiwanie przez ludzi, a zarazem nie naraża ich na bezpośrednie zagrożenie zakażenia się wirusem.

Aby zapewnić bezpieczeństwo operacji dezynfekcji z powietrza, XAG Technology, DJI Agriculture, China Agriculture Machinery Distribution Association, China Research University Agricultural Center for Medical Equipment and Application Technology oraz inne odpowiednie agencje wspólnie opublikowały szereg wskazówek operacyjnych i specyfikacji technicznych w celu komunikowania się z lokalnymi władzami i upewnienia się, że wszystkie podjęte wysiłki zostały przeprowadzone w sposób bezpieczny i naukowy.

Transport próbek

 

Dostarczanie próbek medycznych dronem może znacznie ograniczyć niepotrzebny kontakt z ludźmi przez cały cykl transportu. Może także przyspieszyć przekazywanie informacji zwrotnych do testów krytycznych potrzebnych pacjentom i pracownikom medycznym.

Testy dostarczania dronów dla próbek medycznych rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, kiedy wirus zabił już 600 osób w kraju i zaraził 28 000 osób . Na początku lutego ubiegłego roku dron załadowany sprzętem do badań medycznych wystartował ze Szpitala Ludowego w okręgu Xinchang w prowincji Zhejiang i poleciał do oddalonego o 3 km chińskiego centrum kontroli i zapobiegania chorobom. W rezultacie podróż, którą transport lądowy zabrałby 20 minut, zajęła tylko 6, skracając czas dostawy o ponad połowę.

Wysiłki te wymagały ścisłej koordynacji z różnymi grupami i agencjami, w tym z władzami miasta Hangzhou, jego departamentem zdrowia (i podzbiorem placówek opieki zdrowotnej), firmą dronów Antwork oraz chińską administracją lotniczą (CAAC) w celu zatwierdzenia tras i zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa środki zostały podjęte. W szczytowym momencie operacji dziennie wykonywał 20 kolejnych lotów.

„W chwili życia i śmierci sieć transportu lotniczego może znacznie ograniczyć przepływ ludzi, uniknąć niepotrzebnego kontaktu fizycznego i zapobiec wtórnej transmisji”, powiedział Lv Yinxiang, sekretarz Komitetu Partii Powiatowego Szpitala Ludowego. „Próbki medyczne dostarczane drogą powietrzną mogą skrócić czas dostawy… przy jednoczesnym oszczędzaniu cennych zasobów polowych.”

 

Dostawy dronem

Dostarczanie dronem artykułów konsumpcyjnych może zapewnić ludziom dostęp do żywności i innych towarów – a także ułatwić obywatelom przestrzeganie zaleceń ograniczających kontakt z ludźmi.

Dostawy konsumenckie były trudne w niektórych częściach Chin jeszcze przed nastaniem epidemii ze wzgledu na topografię terenu oraz lokalizację niektórych konsumentów – takim jak seria częściowo odizolowanych wysp Anxina. W tej wiosce rutynowe dostawy produktów spożywczych zazwyczaj wymagały trzech rodzajów transportu. Towary wysyłano na główne molo, przewożono na każdą wyspę, a następnie rozdawano pieszo. Gdy działania anty-wirusowe zawiesiły usługi promowe, jazda wzdłuż nierównej i wąskiej drogi półwyspu może zająć ponad 2 godziny podczas jednej podróży, aby pokonać 100 km.

Drony w niektórych częściach Chin przyspieszyły dostawę bardzo potrzebnych dóbr konsumpcyjnych, ponieważ poproszono mieszkańców o ograniczenie podróży.

Dostawa drona szybko stała się wykonalną alternatywą. Przy wsparciu lokalnego rządu firma e-commerce JD wdrożyła swój zespół dronów. Zespół ten szybko przeprowadził badania naziemne, zaprojektował korytarze lotu, poprosił o pozwolenie na dostęp do przestrzeni powietrznej i przeprowadził końcowe testy w locie. W ciągu zaledwie kilku dni uruchomiono kilka korytarzy dostarczających drony, zastępując godzinne przejażdżki lotem o długości 2 km, który można ukończyć w zaledwie 10 minut.

 

Zdobyta wiedza

Wybuch koronawirusa w Chinach doprowadził do znacznych eksperymentów z wieloma nowymi technologiami, w tym dronami. Chociaż te projekty i pokazy są wciąż w początkowej fazie, możemy zacząć wyciągać wnioski, które mogą być przydatne dla organów ochrony zdrowia na całym świecie.

Należy gromadzić i udostępniać dane dotyczące skuteczności tych aplikacji, aby organy ochrony zdrowia mogły ocenić wpływ na przenoszenie chorób, wszelkie oszczędności kosztów i ulepszenia usług dla całego systemu opieki zdrowotnej. Obecnie dane te są często uważane za zastrzeżone przez firmy i wrażliwe przez władze, ale zobowiązanie władz do udostępnienia tych informacji lub zaufanej neutralnej stronie z dostępem do danych może zapewnić, że inne systemy opieki zdrowotnej będą mogły wyciągnąć wnioski z tych doświadczeń.

Drony należy zintegrować z planowanymi reakcjami zdrowotnymi. Ponieważ wyniki wysiłków związanych z reakcją koronawirusa w Chinach na dostarczanie krwi w Rwandzie i Ghanie na zapobieganie dengi na Fidżi stają się coraz jaśniejsze, powinniśmy być w stanie wstępnie ustalić, w jaki sposób drony będą używane podczas wybuchów chorób, i dokonać odpowiednich inwestycji zamiast polegać na eksperymentach ad hoc.

 

„Te lekcje mogą zmienić sposób, w jaki chronimy ludzi i dbamy o nie w nagłych przypadkach”.  — Junwei Yang, Timothy Reuter, Światowe Forum Ekonomiczne

Koordynacja między sektorem publicznym i prywatnym jest niezbędna. Drony podlegają surowym przepisom, które nie są użytkowane przez konsumentów, a władze lotnictwa cywilnego muszą szybko reagować na wnioski o zastosowanie zdrowotne, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej i naziemnej. W tej chwili wnioski o lot są zatwierdzane na zasadzie wyjątku, ale w przyszłości powinny obowiązywać jasne przepisy określające sposób prowadzenia tych wniosków.

Urząd lotnictwa cywilnego współpracuje z przemysłem, urzędnikami zdrowia i służbami bezpieczeństwa w celu wprowadzenia tych zasad. Kierownictwo biura bezzałogowego systemu powietrznego CAAC oświadczyło: „Drony odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu epidemią COVID-19.

Dowodzi to, że wnioski wyciągnięte z rzeczywistych praktyk są kluczowe dla opracowania solidnych ram regulacyjnych, w których potencjał technologii dronów może być realizowany.”

Ponieważ świat nadal boryka się z tym kryzysem, lekcje te mogą zmienić sposób, w jaki chronimy ludzi i dbamy o nie w nagłych przypadkach.

Najnowsze artykuły:

Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV

Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.

czytaj dalej

Nawiązanie współpracy z ReliaSol

Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.

czytaj dalej

Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem

W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.

Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?

W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

czytaj dalej

CES 2020 – 5 najlepszych premier dronowych 2020

Rozmiar i zasięg CES są głównymi powodami, dla których wiele firm z branży dronowej wybiera je jako forum do ogłaszania swojej najnowszej i najlepszej technologii. Ponieważ jest to miejsce, do którego docierają nie tylko osoby zainteresowane dronami, ale także rzesza ludzi ogólnie zainteresowani nowymi gadżetami.

czytaj dalej

Inspekcje termowizyjne rurociągów za pomocą UAV

Na bazie różnic w temperaturze na danym obiekcie jesteśmy wstanie wykryć wiele usterek. W bardzo łatwy sposób można zlokalizować miejsca w których zniszczona jest izolacja i w których występują ubytki cieplne.  Przy instalacjach podziemnych jesteśmy wstanie zlokalizować ich dokładne położenie, zgodność z planami, ale przede wszystkim wycieki i zniszczenia w izolacji. W przypadku jakiegokolwiek wycieku, ciepło w znacznie większej mierze przekazywane jest do gleby, która to wykazuje duże różnice w temperaturze.

czytaj dalej

Hoverfly zgarnął rządowy kontrakt na 10 milonów na dostarczenie dla Amerykańskiej armii, dronów na uwięzi.

Umowa na wyłączność ma początkową pułap 10 mln USD i pięcioletni okres realizacji, w tym cztery roczne opcje. Hoverfly dostarczy zarówno konfiguracje LiveSky Dismounted, jak i LiveSky SkyBox, a także usługi instalacji, szkolenia i wsparcia. Dostawy do rządu USA w ramach nowej umowy federalnej rozpoczynają się w listopadzie 2019 r.

czytaj dalej
Translate »