Inspekcje sieci wysokiego napięcia
Jednym z najczęstszych zastosowań termowizji UAV, jest zapobieganie pożarom spowodowanym uszkodzeniem sieci wysokiego napięcia. Poprzez znajdywanie hotspotów lub tak zwanych słabych, uszkodzonych punktów na całej sieci ( a jest ona bardzo skomplikowaną infrastrukturą składająca się z setek podzespołów) możemy wcześniej zapobiec potencjalnemu zaprószeniu ognia. Na filmie poniżej widzimy jak łatwo tego typu problemy odnajdywane są za pomocą termowizji zamontowanej do drona. Kiedy wyobrazimy sobie tą samą inspekcje robioną ręcznie, zdamy sobie sprawę z potencjału tego typu usług.
Straż pożarna
Podczas kiedy wydaje się, że pożar został ugaszony lub sam się wypalił, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nadal znajdują się miejsca tzw. potencjalnego zapłonu. Są to szczególnie nagrzane punkty niewidoczne gołym okiem. Używając kamer termowizyjnych zamontowanych do dronów, możemy wykryć te miejsca nie narażając strażaków na niebezpieczeństwo. Dzięki obrazowi termalnemu możemy również zlokalizować potencjalne ofiary pożaru znajdujące pod przysypanymi gruzami lub w przypadku pożarów lasów również pośród płonących drzew. W ten sposób służby mogą, skupić swoje działanie na konkretnym miejscu nie tracąc cennego czasu.
Inspekcje paneli słonecznych
Jakiekolwiek usterki dotyczące paneli słonecznych, w szczególności przy większych elektrowniach, mogą skutkować bardzo dużymi stratami dziennie pozyskiwanej energii. Ręczne (piesze) inspekcje wiążą się niestety z dużymi kosztami i są bardzo czasochłonne. Wypuszczając w powietrze drona uzbrojonego w termowizje w kilkanaście minut, autonomicznie jesteśmy wstanie zlokalizować tzw. hotspoty i inne usterki na całej powierzchni elektrowni słonecznej. Kiedy zatem w grę wchodzi ręczna inspekcja kontra inspekcja autonomiczna UAV w większości przypadków decyzja podejmowana jest od razu.
Badanie działania wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji budynków a także Inspekcje dachów.
Nasza termowizja umożliwia sporządzenie audytu energetycznego zarówno niewielkich domów jak i wysokich wieżowców. Możemy w ten sposób ustalić które elementy nadmiernie się nagrzewają a z których części budynku ciepło ucieka. Często spotykamy się z tym, że właściciele wysokich budynków nie mają pojęcia o tego typu usłudze, natomiast po jej zastosowaniu są zaskoczeni jej skutecznością. Wystarczy, że wyobrazimy sobie kilkudziesięcio-piętrowy budynek i potencjalne, gigantyczne oszczędności, spowodowane wyeliminowaniem cieplnych usterek.
Sprawdzanie masztów GSM
Podobnie jak w przypadku sieci wysokiego napięcia tak i przy masztach GSM, wykorzystujemy naszą termowizję do lokalizowania uszkodzonych miejsc, stwarzających ryzyko. To jeszcze jeden przykład inspekcji, której do niedawna, jedyną alternatywą były ręczne oględziny, te jednak narażały osoby je przeprowadzające na duże niebezpieczeństwo. Jeden z większych amerykańskich operatorów komórkowych AT&T jak również Verizon od dwóch lat używa tego typu usług a ich popularność stale rośnie.
Inspekcje niebezpiecznych materiałów
Następna sytuacja, gdzie drony mogą wyręczyć ludzi w miejscach do których nie są w stanie wejść lub w których nie powinni się znajdować. Jednym z przykładów jest przypadek z USA. Firma świadcząca usługi dronowe została wezwana po incydencie kolejowym do sprawdzenia termowizją wagonów cargo, przewożących bardzo niebezpieczny ładunek. UAV należące do firmy przeleciały blisko 300 metrów sprawdzając stan ciekłego fenolu znajdującego się wewnątrz. Dzięki temu służby mogły zaplanować odpowiednie działania a ich czas skrócił się o kilka godzin.
Najnowsze artykuły:
Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV
Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.
Nawiązanie współpracy z ReliaSol
Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.
Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem
W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.
Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?
W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.
Drony w walce w COVID19
W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.
Skygauge – Nadchodzi rewolucja w pomiarze grubości ścian
W tym roku zaprezentopwany został Skygauge – nowy bezzałogowy system zaprojektowany do kontroli wizualnej oraz pomiaru grubości ścian.
CES 2020 – 5 najlepszych premier dronowych 2020
Rozmiar i zasięg CES są głównymi powodami, dla których wiele firm z branży dronowej wybiera je jako forum do ogłaszania swojej najnowszej i najlepszej technologii. Ponieważ jest to miejsce, do którego docierają nie tylko osoby zainteresowane dronami, ale także rzesza ludzi ogólnie zainteresowani nowymi gadżetami.