CES (Consumer Electronics Show) to coroczne targi organizowane przez Consumer Technology Association (CTA). Znaleźć możemy na nich najbardziej oczekiwane nowinki techniczne, w tym także z bliskiej naszemu sercu branży dronowej. W 2019 r. Konferencję zgromadziło ponad 180 000 uczestników i około 4500 wystawców. CES 2020, który właśnie zakończył się w Las Vegas, NV, był równie duży.
Rozmiar i zasięg CES są głównymi powodami, dla których wiele firm z branży dronowej wybiera je jako forum do ogłaszania swojej najnowszej i najlepszej technologii. Ponieważ jest to miejsce, do którego docierają nie tylko osoby zainteresowane dronami, ale także rzesza ludzi ogólnie zainteresowani nowymi gadżetami.
„Cały ekosystem technologiczny jest tutaj na CES 2020, a produkty i technologie wprowadzane na rynek w tym tygodniu będą inspirować, łączyć i zmieniać życie na lepsze.” – Gary Shapiro, prezes i dyrektor generalny Consumer Technology Association (CTA)
Jedną z największych niespodzianek na tegorocznych targach CES mógł być mały pokaz DJI. Zamiast wydania produktu DJI pokazało, że posiada „szerokie portfolio produktów”, udostępniając do dyspozycji zwiedzających wszystkie wyprodukowane przez siebie drony.
Co więcej dla pełnego pokazu potęgi rozwiązań DJI pomogła także Livux wraz ze swoim pokazem na polu technologii LiDARowej. Tak czy inaczej, DJI nie jest jedyną firmą na rynku dronów, prawda? Jak za chwilę zobaczysz, w tym roku wkroczyło wielu innych konkurentów, aby wypełnić pustkę, którą stworzył DJI.
Więc bez zbędnych ceregieli, oto nasze propozycje na najlepsze premiery związane z dronami na CES 2020.
1. Sunflower Labs domowy system bezpieczeństwa
Home Awareness System firmy Sunflower Labs to domowy system bezpieczeństwa, który wykorzystuje drony do patrolowania twojej nieruchomości, specjalnie zaprojektowanych czujników wyglądających jak światła ogrodowe oraz centralnego procesora (znajdującego się w stacji ładującej drona, zwanej Ulem) do przechowywania i przetwarzania wszystkich danych zebrane przez drona oraz rozmieszczone czujniki.
Częścią systemu bezpieczeństwa jest „Pszczoła”, autonomiczny dron, który może samodzielnie startować oraz latać bez udziału operatora, uzbrojony w kamery na pokładzie do strumieniowego przesyłania wideo.
Ale wszystko to jak łatwo się domyślić sporo kosztuje sporo – sugerowane ceny za system zaczyna się od 9 950 USD (wersja bez czujników itd.) i może być jeszcze droższy w zależności od indywidualnych potrzeb Twojej nieruchomości, ilości czujników itd.
2. System wodorowych ogniw paliwowych dla dronów od Doosan
Doosan jest jednym z wiodących producentów dronów z ogniwami wodorowymi, które można naładować w dziesięć minut a następnie latać nim przez dwie godziny.
W tym roku na targach CES zademonstrowali, jak twierdzą, pierwszy na świecie komercyjny system wodorowych ogniw paliwowych przeznaczonych dla dronów, Doosan DP30 Powerpack, który zdobył nagrodę CES 2020 Innovation Award w kategorii Drones & Unmanned Systems.
Powerpack DP30 jest dostarczany w modułowym pakiecie, który obejmuje lekki wodorowy system ogniw paliwowych i ramę drona.
3. Autel EVO 2
Autel wypuścił swojego drona Evo na CES 2018, gdzie natychmiast był porównywany z Mavic Pro od DJI. W tym czasie niektórzy nazywali go nawet „potencjalnym zabójcą Mavic Pro”, ale Mavic 2 Pro wciąż żyje i ma się dobrze.
Podobnie jak EVO, EVO 2 wygląda podobnie do Mavic 2 Pro, ale wyprzedza Pro w niektórych kluczowych obszarach. Po imponujących 40 minutach EVO 2 ma najdłuższą żywotność baterii ze wszystkich składanych dronów. Występują w trzech różnych wariantach w celu dostosowania do różnych przypadków użycia, w tym wideo 8K i opcja kamery termowizyjnej.
EVO 2 posiada również zupełnie nowe podzespoły, system omijania przeszkód 360 – dzięki zamontowanym łącznie 12 czujnikom wizyjnym, 2 czujnikom sonarowych oraz 2 diodom LED wspierających lądowanie w trudnych warunkach, 8 GB pamięci wewnętrznej oraz możliwość używania karty SD o pojemności do 256 GB, a także autonomicznego śledzenia obiektów wokół przeszkód z dużą prędkością.
4. Livox przedstawia dwa nowe czujniki LiDAR
Najważniejsze nowości DJI na CES 2020 pochodzą nie bezpośrednio od niej, ale od Livox – firmy utworzonej w ramach DJI Open Innovation Initiative.
Program stworzony przez DJI ma na celu zapewnienia obiecującym startupom niezbędnej pomocy, zasobów oraz wsparcia finansowego w celu opracowywania nowych technologii na potrzeby branży.
Wielkimi premierami Livox na targach CES 2020 były dwa nowe czujniki LiDAR, zwane Horizon oraz
Tele-15. Firma twierdzi, że przedstawione czujniki wykorzystują nową metodę skanowania LiDAR, która nazywa się „wzorem skanowania niepowtarzalnego” i daje bardziej niezawodny obraz niż powszechnie stosowany wzór powtarzalnego skanowania liniowego.
Czujniki Livox zwiększają skanowany obszar, generując większy wzorzec skanowania, do stworzenia obrazu 3D otoczenia (jak pokazano w powyższym porównaniu). Te czujniki są nie tylko mocniejsze od aktualnie używanych, ale są również znacznie tańsze. Według Livox ich skanery będą kosztować „tylko 1% ceny obecnych alternatyw rynkowych”.
Celem nowych czujników Livox jest uczynienie LiDAR dostępnym dla większej liczby klientów oraz stworzenie czujników, które mogą być używane nie tylko w dronach, ale także w celu wspierania autonomicznej jazdy w inteligentnych miastach, mapowania, a także robotyki mobilnej.
5. PowerVision PowerEgg X Drone
PowerEgg X PowerVision to mniejsza wersja ich drona PowerEgg. Co prawda wciąż przypomina jajko, ale tym razem w odróżnieniu od oryginału wygląda trochę bardziej jak tradycyjny quadcopter.
Najnowsze dziecko PowerVision jest wodoodporne oraz zostało opisane jako aparat trzy w jednym, ponieważ może być używany jako autonomiczny aparat do selfie na stole, aparat dronowy lub aparat ręczny.
Korzystając z tego, co PowerVision nazywa „zastrzeżonym algorytmem sztucznej inteligencji”, PowerEgg X może rozpoznawać twarze i śledzić obiekty, aby utrzymać ich skupienie na środku kadru, a także śledzić obiekty, nawet gdy wchodzą i wychodzą z pola widzenia.
Kamera 4K X umieszczona jest na trójosiowym gimbalu z napędem, który pozwala na płynne ujęcia, niezależnie od tego, czy dron jest w powietrzu czy trzymany i używany jako kamera.
Oczywiście to nie wszystkie premiery jakie można było zobaczyć na tegorocznym CES w Las Vegas, powyżej znalazło się 5 najciekawszych naszym zdaniem prezentacji, które realnie mogą wpłynąć na branże.
Najnowsze artykuły:
Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV
Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.
Nawiązanie współpracy z ReliaSol
Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.
Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem
W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.
Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?
W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.
Drony w walce w COVID19
W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.
Skygauge – Nadchodzi rewolucja w pomiarze grubości ścian
W tym roku zaprezentopwany został Skygauge – nowy bezzałogowy system zaprojektowany do kontroli wizualnej oraz pomiaru grubości ścian.
Inspekcje termowizyjne rurociągów za pomocą UAV
Na bazie różnic w temperaturze na danym obiekcie jesteśmy wstanie wykryć wiele usterek. W bardzo łatwy sposób można zlokalizować miejsca w których zniszczona jest izolacja i w których występują ubytki cieplne. Przy instalacjach podziemnych jesteśmy wstanie zlokalizować ich dokładne położenie, zgodność z planami, ale przede wszystkim wycieki i zniszczenia w izolacji. W przypadku jakiegokolwiek wycieku, ciepło w znacznie większej mierze przekazywane jest do gleby, która to wykazuje duże różnice w temperaturze.
Hoverfly zgarnął rządowy kontrakt na 10 milonów na dostarczenie dla Amerykańskiej armii, dronów na uwięzi.
Umowa na wyłączność ma początkową pułap 10 mln USD i pięcioletni okres realizacji, w tym cztery roczne opcje. Hoverfly dostarczy zarówno konfiguracje LiveSky Dismounted, jak i LiveSky SkyBox, a także usługi instalacji, szkolenia i wsparcia. Dostawy do rządu USA w ramach nowej umowy federalnej rozpoczynają się w listopadzie 2019 r.
Założenie firmy zajmującej się dronami w branży ropy i gazu
Dla firm naftowych oraz gazowych poprawa zarządzania aktywami jest ważnym przedsięwzięciem, które wymaga regularnego inwentaryzacji aktywów, przeglądów i konserwacji.
Hiszpańscy Inżynierzy wykorzystują drona do natryskiwania betonu
Hiszpańska firma budowlana MuDD łączy drony i budownictwo w sposób, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. Drony na uwięzi używane są przez MuDD do naniesienia cementowej substancji na tkaninę w celu zestalenia lekkich struktur.
Czy korzyści płynące z wykorzystania technologii „drona w pudełku” doprowadzą do ewolucji Przemysłu 4.0?
Dzięki autonomicznym technologiom takim jak Percepto UAV System, firmy mogą gromadzić masowe dane na terenach przemysłowych w celu ulepszenia algorytmów operacyjnych do wykrywania anomalii, a także własnej ogólnej wydajności.
Wewnętrzne rekonstrukcje 3D
W dzisiejszym artykule poruszymy interesujący temat rekonstrukcji (modelowania) 3D w obszarach zamkniętych oraz trudno dostępnych. Modelowanie 3D stało się popularne w różnych aspektach życia codziennego, służy ono nie tylko do przeprowadzania inspekcji czy raportowania postępu prac ale także pomaga w zabezpieczeniu zabytków, to właśnie dzięki takim modelom wykonanych wewnątrz katedry Notre-Dame będzie możliwa jej sprawna odbudowa. Serdecznie zapraszamy do przeczytania całego artykułu i poznania kilku przykładów dla wykorzystania rekonstrukcji 3D w obszarach zamkniętych.
50 zastosowań LiDARu. Do jakich zadań wykorzystujemy Drony z LiDARem
LiDAR to jedno z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych na rynku inspekcji z użyciem Dronów. Podczas kiedy wykorzystanie LiDARu podczepionego do samolotu miało swój początek w latach 60’tych, jego zastosowanie i możliwości zwiększyły się diametralnie w połączeniu z dronem.
Porównanie dostępnych Dronów do inspekcji wewnętrznych
W tym artykule postaramy się porównać istniejące możliwości dronów do inspekcji wewnętrznych jak również opisać ich poszczególne zastosowania.
Dzięki Eliosowi Fabryka Plisner Urquell może produkować 60.000 butelek piwa na godzinę, nawet podczas inspekcji infrastruktury.
Dzięki Eliosowi firma mogła sprawdzić dokładnie wszystkie elementy poddasza od stanu izolacji, wentylacji, spryskiwaczy poprzez stan przewodów elektrycznych, kratownic i wielu innych miejsc.
Elios – dron do zadań specjalnych
Elios od firmy Flyability ze Szwajcarii to pierwszy dron odporny na kolizje. Umieszczony jest na konstrukcji żyroskopowej w środku klatki z włókna węglowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie może odbijać się od przeszkód niczym piłka nie zagrażając przy tym infrastrukturze ani osobom znajdującym się w pobliżu.
Enel we współpracy z Percepto wdraża autonomiczny program UAV dla Elektrowni.
Włoski potentat energetyczny firma Enel rozpoczęła kilka dni temu wdrażanie nowego autonomicznego systemu UAV, stworzonego przez izraelskiego producenta Percepto. System Sparrow, poddawany obecnie jest testom w jednej z włoskich elektrowni Enel Torrevaldaliga Nord.
Redukcja kosztów inspekcji masztów GSM dzięki Dronom nawet o 50%
Żebyśmy mogli mówić o optymalizacji usług wykonywanych za pomocą dronów, musimy zagłębić się w wiele innych czynników poza samym hardwarem. Zdjęcia z powietrza, których zrobienie umożliwiają nam UAV są absolutnie konieczne do wykonania wszelkiego rodzaju usług w nowy,...
O nas: Czym konkretnie zajmujemy się w Locon Sky Project ?
W tym artykule opowiemy troszkę o sobie oraz spróbujemy Państwu przedstawić czym na co dzień zajmujemy się w naszej pracy, a także na czym polegają nasze usługi. Tak więc zachęcamy do poświęcenia kilku minut i poznania nas lepiej. Od prawie dwóch lat na terenie Polski...
Do czego jeszcze stosujemy termowizje UAV ?
Inspekcje sieci wysokiego napięcia Jednym z najczęstszych zastosowań termowizji UAV, jest zapobieganie pożarom spowodowanym uszkodzeniem sieci wysokiego napięcia. Poprzez znajdywanie hotspotów lub tak zwanych słabych, uszkodzonych punktów na całej sieci ( a jest ona...
Mapowanie wnętrza obiektu w 3D, przez ściany za pomocą sygnału Wi-Fi
Transmiter Wi-fi i dwa współpracujące ze sobą drony. Tyle potrzeba, aby stworzyć model 3D wnętrza budynku, bez potrzeby wprowadzania sprzętu do środka. Jak to możliwe? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w Santa Barbara zaprezentowali ostatnio dwa drony wyposażone w...
Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV
Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.
Nawiązanie współpracy z ReliaSol
Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.
Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem
W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.
Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?
W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.
Drony w walce w COVID19
W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.
Skygauge – Nadchodzi rewolucja w pomiarze grubości ścian
W tym roku zaprezentopwany został Skygauge – nowy bezzałogowy system zaprojektowany do kontroli wizualnej oraz pomiaru grubości ścian.