Niejednokrotnie w trakcie realizacji inspekcji w przestrzeniach trudno-dostępnych oraz zamkniętych dla naszych klientów, spotykaliśmy się z pytaniami dotyczącymi możliwości pomiaru grubości ścian w komorach spalania; zbiornikach czy np. silosach. Aczkolwiek nie było dotychczas żadnego dostępnego na rynku wyspecjalizowanego sprzętu dedykowanego tym pracą, co prowadziło do konieczności dokonywania pomiarów za pomocą alpinistów metodami manualnymi.
Natomiast same pomiary ultradźwiękowe (UT) wymagają długich godzin pracy na wysokości, aby dokładnie sprawdzić rury, zbiorniki ciśnieniowe czy np. komory pieców energetycznych – co czyni pracę niebezpieczną dla personelu, pracującego pod presją czasu a także dużym kosztom związanym z przestojem danego obiektu.
W tym roku Skygauge Robotics wyszło naprzeciw naszym oczekiwaniom oraz potrzebom naszych klientów, prezentując nowy bezzałogowy system zaprojektowany do kontroli wizualnej oraz pomiaru grubości ścian. W odróżnieniu od metod tradycyjnych wykorzystujących liny oraz rampy do dostania się do badanych obiektów – pracownik pozostaje w bezpiecznej odległości na ziemi, podczas gdy dron przeprowadza inspekcje w niebezpiecznych oraz trudno dostępnych miejscach.
Największą zaletą Skyguage, jest możliwość ciągłego skanowania w czasie przemieszczania się drona, co pozwala na uzyskanie lepszej świadomości stanu badanego obiektu. Jak łatwo zauważyć ta metoda pozwala nam nie tylko mieć pełen ogląd badanego obiektu, ale i również znacząco skraca czas przeprowadzania samych pomiarów w stosunku do tradycyjnych metod. Drony zapewniają szybki dostęp do wysokich konstrukcji, co oznacza, że inspektorzy wykonają swoje zadania 5-10 razy szybciej niż w przypadku do tradycyjnych pomiarów z wykorzystaniem pracowników wysokościowych.
Skyguage jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka nawet przy silnym wietrze, jednocześnie przeprowadzając pomiary pod dowolnym kątem oraz w każdym kierunku. Wszystko to dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji pozwalającej mu wychylić silniki w dwóch kierunkach dzięki czemu jest w stanie kierować ciąg w dowolnym kierunku bez wpływu na stopień wychylenia samej ramy.
Skygauge zwiększa poziom bezpieczeństwa personelu w trakcie wykonywania pomiarów, a jednocześnie oszczędza czas trwania inspekcji oraz przestoju badanego obiektu. Poza zwiększeniem bezpieczeństwa wdrożenie dronów, pozwala na częstsze inspekcje obiektu, bez zwiększania się kosztów przestojowych. Natomiast, dzięki regularnym przeglądom i inspekcjom udaje się znacząco zwiększyć efektywność a wprost dochodowość danego obiektu – poprzez wcześniejsze wykrycie uszkodzeń, obniżamy koszty konserwacji, redukujemy możliwość wystąpienia awarii oraz nieplanowanego przestoju.
Kolejnym ważnym aspektem dla przeprowadzenia prawidłowych przeglądów jest powtarzalność odczytów. Posiadając pomiary czy materiał zdjęciowy dokładnie z tych samych obszarów jesteśmy w stanie śledzić w perspektywie czasu np. powstawanie czy rozrastanie się korozji.
Do pomiarów UT, Skygauge używa zintegrowanego ultradźwiękowego miernika grubości Olympus 38DL PLUS®. Natomiast sonda drona została wyposażona w podwójny przetwornik D790-SM do pomiaru grubości farby i metalu. Korzystając z sondy wykrywającej siłę, dron zastosuje dokładnie taką siłę, jaka jest potrzebna do odczytania i utrzymania kontaktu z powierzchnią przez czas trwania pomiaru.
Oczywiście nie możemy zapomnieć o zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa personelu w trakcie prowadzenia pomiarów. Tym samym zniwelowanie czynnika ludzkiego w pracach na wysokościach jest także jednym z najważniejszych aspektów w którym mają pomóc drony. Jak wskazują najnowsze dane OSHA upadki z wysokości pozostają główną przyczyną zgonów w miejscu pracy. Na dzień dzisiejszy 566 z 1623 zgonów zawodowych w USA jest spowodowanych upadkami, stanowi to około 35% wszystkich zgonów w miejscu pracy. Dlatego tak ważne rozwijanie jest alternatywnych rozwiązań pozwalających efektywnie wykonywać pracę nie narażając personelu na niepotrzebne niebezpieczeństwo.
Obecnie platforma Skygauge przechodzi ostatnie testy i już niebawem zobaczyć będzie ją można na zbliżających się konferencjach branżowych. Wszystkich zainteresowanych platformą jak i także usługami LSP pomiaru grubości ścian za pomocą systemów bezzałogowych zapraszamy do kontaktu.
Najnowsze artykuły:
Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV
Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.
Nawiązanie współpracy z ReliaSol
Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.
Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem
W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.
Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?
W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.
Drony w walce w COVID19
W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.
CES 2020 – 5 najlepszych premier dronowych 2020
Rozmiar i zasięg CES są głównymi powodami, dla których wiele firm z branży dronowej wybiera je jako forum do ogłaszania swojej najnowszej i najlepszej technologii. Ponieważ jest to miejsce, do którego docierają nie tylko osoby zainteresowane dronami, ale także rzesza ludzi ogólnie zainteresowani nowymi gadżetami.
Inspekcje termowizyjne rurociągów za pomocą UAV
Na bazie różnic w temperaturze na danym obiekcie jesteśmy wstanie wykryć wiele usterek. W bardzo łatwy sposób można zlokalizować miejsca w których zniszczona jest izolacja i w których występują ubytki cieplne. Przy instalacjach podziemnych jesteśmy wstanie zlokalizować ich dokładne położenie, zgodność z planami, ale przede wszystkim wycieki i zniszczenia w izolacji. W przypadku jakiegokolwiek wycieku, ciepło w znacznie większej mierze przekazywane jest do gleby, która to wykazuje duże różnice w temperaturze.
Hoverfly zgarnął rządowy kontrakt na 10 milonów na dostarczenie dla Amerykańskiej armii, dronów na uwięzi.
Umowa na wyłączność ma początkową pułap 10 mln USD i pięcioletni okres realizacji, w tym cztery roczne opcje. Hoverfly dostarczy zarówno konfiguracje LiveSky Dismounted, jak i LiveSky SkyBox, a także usługi instalacji, szkolenia i wsparcia. Dostawy do rządu USA w ramach nowej umowy federalnej rozpoczynają się w listopadzie 2019 r.
Założenie firmy zajmującej się dronami w branży ropy i gazu
Dla firm naftowych oraz gazowych poprawa zarządzania aktywami jest ważnym przedsięwzięciem, które wymaga regularnego inwentaryzacji aktywów, przeglądów i konserwacji.