Włoski potentat energetyczny firma Enel rozpoczęła kilka dni temu wdrażanie nowego autonomicznego systemu UAV, stworzonego przez izraelskiego producenta Percepto. System Sparrow, poddawany obecnie jest testom w jednej z włoskich elektrowni Enel Torrevaldaliga Nord.

Na terenie obiektu Torrevaldaliga Nord , Sparrow będzie miał za zadanie zrealizować kilka specjalnie przygotowanych, autonomicznych misji. Na razie pod nadzorem pilotów i specjalistów, gdyż podobnie jak w innych krajach świata, włoskie prawo nie zezwala jeszcze na autonomiczne loty statków bezzałogowych. Dlatego też samodzielny lot pod nadzorem pilotów jest obecnie najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli w pełni zobrazować możliwość całego systemu izraelskiego producenta, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa.

Dron Sparrow wyposażony jest w dwie kamery, jedną o wysokiej rozdzielczości i drugą termowizyjną. UAV będzie wykonywał orbitalne loty wokół elektrowni zbierając cały czas materiał w postaci obrazu HD i termo. Ten zaś przekazywany ma być na żywo do zespołu firmy Enel. Dron bez problemu radzi sobie w nocy a jego całkowity czas lotu to 40 min.

Rozwiązanie „Dron w skrzyni”

Maszyna Sparrow przechowywana jest na terenie elektrowni, w wydzielonym miejscu i garażowana w specjalnej, automatycznie otwieranej skrzyni ( Bazie dokującej ). Dzięki niej dron będzie miał możliwość autonomicznego startu, lądowania a przede wszystkim samodzielnego ładowania. Ta niewielka zamykana autonomicznie baza dokująca Percepto, nie tylko chroni i przechowuje drona w bezpiecznym miejscu, ale zbiera też dane o obecnym stanie bezzałogowca i gotowości do następnej misji. W razie jakichkolwiek problemów informuje natychmiast zespół.

Dzięki specjalnemu softwerowi Dron jest wstanie rozpoznawać samochody, ludzi, wykrywać wycieki gazu, wody jak i wiele innych anomalii zagrażających elektrowniom. Producent twierdzi również, że jest w stanie wykryć takie sytuacje jak; pozostawienie rzeczy bez nadzoru.

Cały system Sparrow zaprojektowany został w taki sposób, żeby stawić czoła nawet najcięższym warunkom pogodowym. Maszyna lata w deszczu, śniegu czy kurzu. To typowe urządzenie przemysłowe, nowej generacji.

Idea produktu, który zawiera w sobie tyle różnych funkcji i  jest przechowywany w zautomatyzowanej stacji dokującej, może wydawać się  nieco ponadczasowa i budzić wątpliwości. Percepto przekonuje jednak o niezawodności swojego produktu. Firma zaznacza również, że autonomiczne loty orbitalne są najprostszym i najbardziej wydajnym sposobem monitorowania terenu. Pozwala ona również najlepiej dostrzec powtarzalność wielu zdarzeń a co za tym idzie zwiększa wykrywalność anomalii.

 

„Podczas, gdy Drony uważane są na całym świecie za technologie przyszłości, możliwość ich autonomicznego działania odblokowuje w pełni ich potencjał. Pozwalając im na inteligentne, niezależne działanie, jako prawdziwi członkowie zespołu, przekazujący na bieżąco obraz na żywo z całego obiektu i reagujący na różnego rodzaju przejawy niebezpieczeństwa” – Mówi Dor Abuhasira  Percepto CEO

„Jesteśmy dumni ze współpracy z Enel  i mamy nadzieje na długoletnią współpracę”

Konserwacja

 

  • Inspekcja infrastruktury
  • Wykrywanie anomalii
  • Mapowanie 2D w wysokiej rozdzielczości
  • Modelowanie 3D i pomiar objętości

Najnowsze artykuły:

Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV

Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.

czytaj dalej

Nawiązanie współpracy z ReliaSol

Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.

czytaj dalej

Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem

W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.

Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?

W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

czytaj dalej

Drony w walce w COVID19

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.

czytaj dalej

CES 2020 – 5 najlepszych premier dronowych 2020

Rozmiar i zasięg CES są głównymi powodami, dla których wiele firm z branży dronowej wybiera je jako forum do ogłaszania swojej najnowszej i najlepszej technologii. Ponieważ jest to miejsce, do którego docierają nie tylko osoby zainteresowane dronami, ale także rzesza ludzi ogólnie zainteresowani nowymi gadżetami.

czytaj dalej

Inspekcje termowizyjne rurociągów za pomocą UAV

Na bazie różnic w temperaturze na danym obiekcie jesteśmy wstanie wykryć wiele usterek. W bardzo łatwy sposób można zlokalizować miejsca w których zniszczona jest izolacja i w których występują ubytki cieplne.  Przy instalacjach podziemnych jesteśmy wstanie zlokalizować ich dokładne położenie, zgodność z planami, ale przede wszystkim wycieki i zniszczenia w izolacji. W przypadku jakiegokolwiek wycieku, ciepło w znacznie większej mierze przekazywane jest do gleby, która to wykazuje duże różnice w temperaturze.

czytaj dalej
Translate »