Mijają dwa tygodnie od końca targów Consumer Electric Show 2018, dlatego też, postanowiliśmy zrobić krótkie podsumowanie tego wspaniałego wydarzenia. Targi CES są jedną z największych imprez tego typu na świecie. Wystawcy prezentują tu całą gamę swoich nowych produktów i prześcigając na wzajem w oryginalności ich zaprezentowania.
W tym roku targi odwiedziła niebagatelna liczba 150 000 osób. Znaczącą różnicą było to, że tym razem, organizatorzy postarali się o całkiem nowe skrzydło poświęcone, tylko tematyce UAV i ich wystawcom. W tym artykule przyjrzymy się pokrótce co interesującego mogliśmy zobaczyć w czasie tego wydarzenia, zarówno w tematyce rozrywkowej jak i biznesowej. Oczywiści z perspektywy rynku UAV.
Dron w stylu LEGO
Startup’owa firma Airblock zaprezentowała swój produkt, którego działanie opiera się na filozofii LEGO. Już tłumaczę o co chodzi. Otóż dron tej firmy składany jest przez swojego właściciela poprzez łączenie ze sobą różnych elementów. Wszystko ułatwia fakt, że każdą część możemy połączyć ze sobą w bardzo łatwy sposób za pomocą magnezów. Dzięki temu możemy złożyć nasz pojazd w dowolnym kształcie czy konfiguracji a następnie zaprogramować poprzez aplikację. Jego modułowa konstrukcja pozwala na nieskończoną liczbę możliwych do złożenia konfiguracji a jest to tak proste, że poradziłoby sobie z tym nawet niemowlę. Jeśli jeszcze dodamy do tego łatwo modyfikowalne oprogramowanie “kopiuj-wklej” to otrzymujemy bardzo ciekawy produkt. Cena tej ciekawostki obecnie w przedsprzedaży to 129 $.
Selfie-drony
Zauważyliśmy również wzrost liczby dronów do tzw. selfie. Znalezienie perfekcyjnego drona do tej czynności to ostatnio gorący temat w środowisku dronowym. Po targach widać jednak, że będzie to rok w którym selfie-drony staną się bez problemu osiągalne dla przeciętnego zjadacza chleba. I tak w skrócie, niektórzy z głównych graczy to Hover Camera Passport firmy Zero Zero Robotics za ok 599$ z 13 pixelowym aparatem i zabudowanymi śmigłami. Trochę tańsza alternatywa dron NOVA za 399$ z 12 megapixelową kamerą nagrywającą w rozdzielczości 1080p. Czy C-me selfie-dron firmy Hobbico, wielkości smartphona, najtańszy z wymienionych za ok 199$. Co ciekawe z zapowiedzi wynika, że w sektorze selfi zaistnieć chce już trochę zapomniana firma Polaroid. Nie wszyscy pamiętają, ale była to niegdyś przodująca firma w branży fotograficznej. Znana w szczególności z upraszczania rozwiązań m.in szybkiego wywoływania zdjęć prosto z aparatu. Przedstawiciele firmy deklarują wypuszczenie dronów specjalnie do selfie które kosztować będą w granicach 59$ -269$.
Velocopter 2X
Oczywiście, mogliśmy oglądać słynny Velocopter, którego zdjęcia wstawialiśmy zarówno, przed jak i w czasie targów. Jest to dwuosobowy prototyp autonomicznej taksówki powietrznej. Mieliśmy okazje podziwiać jego krótki lot na targach CES 2018 na scenie hotelu Monte Carlo. Będziemy jeszcze nie raz wracać do tego tematu w przyszłych artykułach. Obecnie polecamy filmy z tego wspaniałego wydarzenia zamieszczony poniżej, gorąco polecamy.
Zanurz i sprawdź
“A” w skrócie UAV może zarówno znaczyć “aerial” jak i “aquatic”. O co chodzi ? A o nowy produkt Power Vision, Power Ray. Ten podwodny dron przeznaczony jest specjalnie dla wędkarzy. Ci którzy są pasjonatami tej dziedziny sportu, będą mogli teraz zanurzyć drona o którym mowa a następnie obejrzeć co czeka na nich pod wodą za pomocą kamer HD. PowerVision planuje również wprowadzić dodatkowe wyposażenie w postaci specjalistycznych sonarów. Ponieważ “pływanie” pochłania mniej energii niż “latanie”, nasz podwodny UAV będzie mógł dla nas pracować przez całe 4 godziny. Cena tego produktu jednak nie będzie mała, zaczynać się będzie od 1500 $ a urządzenia ma być wypuszczone na rynek jesienią tego roku.
Gwiezdne Wojny?
Nie ma chyba w tej chwili większej siły marketingowej we wszechświecie niż “Gwiezdne Wojny”. Tak więc pojawienie się dronów nawiązujących kształtem i tematyką do dzieła Georga Lucasa od początku zdawało się być nieuniknione. Dronowe zabawki o tematyce gwiezdnych wojen zaczynają się od 199 $ i występują zarówno w wersjach wirnikowych jak i skrzydłowych.
Pokaz nad fontannami Bellagio
Mogliśmy również podziwiać wspaniały pokaz świetlny (niczym fajerwerki) skoordynowanej grupy dronów. Podczas występu wypuszczono ok 250 pojazdów. Wszystkie kontrolowane były przez jednego Pilota. Pokaz tego typu planowany jest w czasie rozpoczęcia tegorocznych zimowych igrzysk olimpijskich w Korei Południowej. Jest co oglądać, gorąco polecamy.
Na koniec trzeba zaznaczyć, że drony to wielki rynek. Jego wartość szacowana jest na wiele miliardów dolarów a w ciągu najbliższych lat ma się on powiększyć kilkukrotnie. Zaangażowanie się w tą branże jest może nie łatwym, ale na pewno mądrym ruchem. Najlepszym sposobem na stały rozwój tej gałęzi biznesu, jest uświadamianie klientów, jak i użytkowników UAV o ich nie zastąpionych możliwościach. A także, ułatwianie im życia poprzez nowe technologie.
Najnowsze artykuły:
Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV
Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.
Nawiązanie współpracy z ReliaSol
Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.
Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem
W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.
Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?
W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.
Drony w walce w COVID19
W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.
Skygauge – Nadchodzi rewolucja w pomiarze grubości ścian
W tym roku zaprezentopwany został Skygauge – nowy bezzałogowy system zaprojektowany do kontroli wizualnej oraz pomiaru grubości ścian.
CES 2020 – 5 najlepszych premier dronowych 2020
Rozmiar i zasięg CES są głównymi powodami, dla których wiele firm z branży dronowej wybiera je jako forum do ogłaszania swojej najnowszej i najlepszej technologii. Ponieważ jest to miejsce, do którego docierają nie tylko osoby zainteresowane dronami, ale także rzesza ludzi ogólnie zainteresowani nowymi gadżetami.
Inspekcje termowizyjne rurociągów za pomocą UAV
Na bazie różnic w temperaturze na danym obiekcie jesteśmy wstanie wykryć wiele usterek. W bardzo łatwy sposób można zlokalizować miejsca w których zniszczona jest izolacja i w których występują ubytki cieplne. Przy instalacjach podziemnych jesteśmy wstanie zlokalizować ich dokładne położenie, zgodność z planami, ale przede wszystkim wycieki i zniszczenia w izolacji. W przypadku jakiegokolwiek wycieku, ciepło w znacznie większej mierze przekazywane jest do gleby, która to wykazuje duże różnice w temperaturze.
Hoverfly zgarnął rządowy kontrakt na 10 milonów na dostarczenie dla Amerykańskiej armii, dronów na uwięzi.
Umowa na wyłączność ma początkową pułap 10 mln USD i pięcioletni okres realizacji, w tym cztery roczne opcje. Hoverfly dostarczy zarówno konfiguracje LiveSky Dismounted, jak i LiveSky SkyBox, a także usługi instalacji, szkolenia i wsparcia. Dostawy do rządu USA w ramach nowej umowy federalnej rozpoczynają się w listopadzie 2019 r.
Założenie firmy zajmującej się dronami w branży ropy i gazu
Dla firm naftowych oraz gazowych poprawa zarządzania aktywami jest ważnym przedsięwzięciem, które wymaga regularnego inwentaryzacji aktywów, przeglądów i konserwacji.
Hiszpańscy Inżynierzy wykorzystują drona do natryskiwania betonu
Hiszpańska firma budowlana MuDD łączy drony i budownictwo w sposób, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. Drony na uwięzi używane są przez MuDD do naniesienia cementowej substancji na tkaninę w celu zestalenia lekkich struktur.