Obecnie na światowym rynku nowych technologii dostępnych jest zaledwie  kilka modeli dronów (UAV) przeznaczonych do inspekcji wewnętrznych infrastruktury przemysłowej. W niektórych przypadkach są to całe UAS czyli systemy, wykorzystujący autonomiczność i analizę danych. W tym artykule postaramy się porównać istniejące możliwości producentów  jak również opisać zastosowania poszczególnych  dronów.

ELIOS

Zaczniemy od pioniera w dziedzinie inspekcji wewnętrznych którego debiut miał miejsce już 4 lata temu. Jest to dron zabudowany w klatce z włókna węglowego, odporny na kolizje z twardymi przedmiotami. Wyposażono go w kamerę wizyjną HD o rozdzielczości 1080p a dodatkowo regulowane światła LED pomagające w ustawieniu idealnej jakości obrazu sprawdzanej infrastruktury. Elios ma jednak dodatkowego asa w rękawie a jest nim kamera termowizyjna FLIR 160 x 120 p  9 fps umieszczona obok kamery HD.  Na dzień dzisiejszy jest to najprostsza kamera termowizyjna bez radiometrii, aczkolwiek w dalszym ciągu może nam wskazać interesujące elementy lub miejsca przegrzania.  Średnica tego drona to 400 mm a pojedynczy lot trwa zazwyczaj 10 min na jednym pakiecie baterii. Na pierwszy rzut oka to bardzo mało czasu jednak w rękach wyszkolonej osoby jest to wystarczający czas na zebranie dużej ilości interesującego materiału. Jeśli  potrzebujemy więcej czasu niż 10 min, wystarczy szybko wymienić baterię na nową i kontynuować misje.

 

W 2019 roku miała miejsce premiera nowego ELIOS’a 2. Wprowadzono kilka istotnych zmian; jak brak ruchomej klatki ( dzięki temu na zdjęciach i filmach z inspekcji nie widać elementów klatki ), możliwość automatycznego trzymania odległości od ścian i przeszkód czy też regulowane oświetlenie w osi pionowej.

SKYCOPTER

To nowa konstrukcja od firmy ze Seattle. Lżejsza, mniejsza i tańsza  od konkurencyjnego Eliosa. Średnica tego drona to jedynie 350 mm a waga 850 gram. Jego duża przewagą jest czas lotu który wynosi 14 minut. W wersji standardowej dron wyposażony jest jedynie w kamerę HD co mimo wszystko wystarczy do przeprowadzenia 90 % inspekcji. Przechodząc jednak do głównych zalet Skycoptera musimy powiedzieć o systemie Skyloc, którego ten UAV  używa do lokalizowania swojej pozycji w przestrzeni w której przeprowadza inspekcje. Skyloc to tak zwany wewnętrzny system pozycjonowania. Bazuje on na co najmniej trzech rozmieszczonych w pomieszczeniu  kotwicach i poprzez triangulacje  ( dokładnie ta sama zależność i sposób działania co GPS + satelity ) zapisuje swoją pozycje.  Dodatkowo, rewolucją w tej kategorii dronów, jest możliwość wymiany głowicy z kamerą na głowicę z LiDARem lub czujnikiem do pomiaru grubości ścian. Jeśli połączymy te możliwości z systemem pozycjonowania Skyloc, daje to nam obraz zupełnie nowej jakości i dokładności usług inspekcji wewnętrznych, to zaś sprawia, że niemożliwe staje się możliwe.  

 

ABI ZERO

ABI Zero to wyjątkowy dron do inspekcji wewnętrznych. Można spokojnie powiedzieć że jest to następna era tego typu urządzeń. Ten UAV to autonomiczny system do pozyskiwania danych wewnątrz infrastruktury przemysłowej od kotłów przez silosy kończąc na kominach i halach produkcyjnych. Platforma podczas autonomicznego oblotu tworzy nie tylko materiał filmowy ale przede wszystkim mapę 3D obiektu, która charakteryzuje się bardzo wysoką jakością. ABI wyposażony jest podstawowo; w kamerę o wysokiej rozdzielczości, kamerę termowizyjną, kamerę 360, skaner 3D oraz sensory odległości. Jego lot odbywa się w pełni autonomicznie przy braku potrzeby jakiegokolwiek sygnału GPS czy obecności człowieka. Co ciekawe ABI autonomicznie generuje nam raporty z geotagowania. Ostatnią rzeczą, która jest dopełnieniem pozostałych i opcją  eliminującą obecność pilota jest stacja samoładująca. Dzięki niej, dron po wykonaniu zadania wraca na miejsce stacji, gdzie zostaje naładowany i przygotowany do następnego oblotu.

 

PODSUMOWANIE

Chcąc podsumować artykuł musimy zaznaczyć że istnieje jeszcze kilka innych platform zdolnych do inspekcji wewnętrznych. Wybraliśmy jednak te które prezentują sobą, naszym zdaniem najbardziej profesjonalne podejście, jak również są najbardziej przydatne w realnych warunkach  przemysłowych. W zależności od planowanego zastosowania każdy z powyższych dronów posiada swoje zalety jak i wady. Generalnie jednak poruszając się od ELIOSA przez SKYCOPTER aż do ABI ZERO idziemy coraz dalej w stronę autonomiczności. Ta zaś, korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia i kontaktu z przemysłem, jest realną przyszłością i prawdziwym przełomem w inspekcjach i kontroli infrastruktury przemysłowej za pomocą pojazdów bezzałogowych.

 

 

Najnowsze artykuły:

Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV

Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.

czytaj dalej

Nawiązanie współpracy z ReliaSol

Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.

czytaj dalej

Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem

W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.

Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?

W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

czytaj dalej

Drony w walce w COVID19

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.

czytaj dalej

CES 2020 – 5 najlepszych premier dronowych 2020

Rozmiar i zasięg CES są głównymi powodami, dla których wiele firm z branży dronowej wybiera je jako forum do ogłaszania swojej najnowszej i najlepszej technologii. Ponieważ jest to miejsce, do którego docierają nie tylko osoby zainteresowane dronami, ale także rzesza ludzi ogólnie zainteresowani nowymi gadżetami.

czytaj dalej

Inspekcje termowizyjne rurociągów za pomocą UAV

Na bazie różnic w temperaturze na danym obiekcie jesteśmy wstanie wykryć wiele usterek. W bardzo łatwy sposób można zlokalizować miejsca w których zniszczona jest izolacja i w których występują ubytki cieplne.  Przy instalacjach podziemnych jesteśmy wstanie zlokalizować ich dokładne położenie, zgodność z planami, ale przede wszystkim wycieki i zniszczenia w izolacji. W przypadku jakiegokolwiek wycieku, ciepło w znacznie większej mierze przekazywane jest do gleby, która to wykazuje duże różnice w temperaturze.

czytaj dalej

Hoverfly zgarnął rządowy kontrakt na 10 milonów na dostarczenie dla Amerykańskiej armii, dronów na uwięzi.

Umowa na wyłączność ma początkową pułap 10 mln USD i pięcioletni okres realizacji, w tym cztery roczne opcje. Hoverfly dostarczy zarówno konfiguracje LiveSky Dismounted, jak i LiveSky SkyBox, a także usługi instalacji, szkolenia i wsparcia. Dostawy do rządu USA w ramach nowej umowy federalnej rozpoczynają się w listopadzie 2019 r.

czytaj dalej
Translate »