LiDAR to jedno z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych na rynku inspekcji z użyciem  Dronów. Podczas kiedy wykorzystanie LiDARu podczepionego do samolotu miało swój początek w latach 60’tych, jego zastosowanie i możliwości zwiększyły się diametralnie w połączeniu z dronem.

Dla mniej wtajemniczonych, musimy zacząć jednak od wytłumaczenia w skrócie co to jest LiDAR i jak działa? LiDAR działa na podobnej zasadzie co sonar. Sensory zamontowane do pojazdu bezzałogowego wysyłają laserowe impulsy które następnie używane są do tworzenia precyzyjnych pomiarów i modeli 3D jak również map obiektów i otoczenia.

LiDAR to akronim od Light Detection and Ranging. Całą filozofia stojąca za tą technologią jest dość prosta. LiDAR mierzy dystans poprzez  pomiar czasu podróży wysłanego impulsu laserowego do obiektu i z powrotem. Dzięki temu że wyżej opisany proces odbywa się wiele razy w ciągu sekundy, jesteśmy wstanie uzyskać bardzo dokładny pomiar dystansu a także zdobyć wystarczającą ilość danych aby określić rodzaj obiektu.

Na portalach takich jak Grind GiS  możemy znaleźć wiele informacji i przykładów które pozwolą na jeszcze lepsze zrozumienie potencjału tej technologii. Możemy zobaczyć, że LiDAR ma szerokie zastosowanie zarówno w geodezji, mapowaniu, rolnictwie, służbach porządkowych i ratowniczych jak i w wielu innych segmentach rynku.

Dokładniejsze informacje związane z samym działem LiDARu możemy znaleźć w jednym z naszych wcześniejszych artykułów poświęconych tej technologii. W tym artykule jednak, skupiliśmy się na konkretnych zastosowaniach LiDARu a dokładnie na 50 różnych możliwościach tej technologii opisanych poniżej:

DEM (Digital Elevation Value)

DEM czyli numeryczny model terenu który zawiera w sobie koordynaty x i y. Modele terenu używane są obecnie prawie wszędzie zarówno przy budowie dróg, budynków , mostów czy innych konstrukcji. Ułatwiają one znacznie pomiar elewacji terenu. Przed LiDARem, standardowe praktyki terenowe lub pomiary fotogeometryczne służyły do tworzenia modelu terenu, jednak głównym problemem tych metod jest ich czasochłonność.

Gospodarka Leśna

LiDAR ma szerokie zastosowanie w branży leśnej do planowania i zarządzania zadrzewieniem. Używany jest do pomiarów pionowych struktury korony drzew a także do pomiaru gęstości koron i wysokości ich podstawy. Inne zastosowanie LiDARu w leśnictwie to pomiary wierzchołków drzew co pozwala na oszacowanie wielkości i rozległości ich korzeni.

Zarządzanie przestrzenią turystyczną

LIDAR DEM używany jest do planowania przestrzennego miejsc turystycznych i parków. Bardzo szczegółowe modele terenowe uzyskane tą metodą pozwalają na dokładne i najbardziej optymalne planowanie miejsc; zalesienia parków, placów zabaw i chodników. Zarządzanie przestrzenią turystyczną jest bardzo rozległym tematem a zastosowanie LiDARu gra tutaj dużą rolę. Modele 3D już gotowego parku pozwalają zaplanować najbardziej optymalny jego rozwój w przyszłości.

Modele przebiegu powodzi

LiDAR zapewnia bardzo dokładne informacje na temat modelu terenu. Akweny takie jak rzeki są bardzo zmiennym środowiskiem. Pomyłka o kilkadziesiąt centymetrów może skutkować tu gigantycznymi stratami materialnymi. Dzięki LiDARowi możemy stworzyć dokładny model dna rzeki o wysokiej rozdzielczości. Ta informacja następnie używana jest do symulacji 3D pozwalającej dokładnie zaplanować obszar zabudowań w pobliżu rzeki.

Ocena stanu hydromorfologicznego wód

Tak zwane zielone światło (532 nanometry) LiDARu mające umiejętność przenikania przez wodę pozwala nam robić dokładne pomiary dna i całego koryta rzeki. Te podwodne informacje potrzebne są naukowcom do uzyskania informacji o głębokości rzeki, siły prądu i jej szerokości w danym miejscu. Dla potrzeb inżynierii wodnej pobrane dane z LiDARu w postaci DEM używane są następnie do tworzenia modelu 3D koryta rzeki. Dzięki takiemu modelowi, możemy następnie przeprowadzić symulacje zmiany poziomu wody w różnych sytuacjach a to zaś umożliwia precyzyjne planowanie i określenie terenów zalewowych. W dokładnie taki sam sposób inżynierowie z całego świata używają LiDAru do poznania podwodnego świata mórz i oceanów.

Zarządzanie linią brzegową

Dane z LiDARu dotyczące linii brzegowej jak również dna akwenu  mogą być połączone w celu późniejszej analizy zachowania fal i środowiska podwodnego. Jeśli dane te  pozyskiwane są systematycznie, naukowcy mogą dzięki nim zrozumieć cały proces erozji linii brzegowej.

Górnictwo

LiDAR używany jest w przemyśle górniczym na wiele sposobów. Specjaliści używają go m.in. do pomiarów objętości złóż surowców poprzez wykonanie jedynie kilku zdjęć miejsca wydobycia. Zdjęcia te, wykonywane okresowo używane są do obliczania objętości danego złoża.

Analiza zasięgu widoku

Analiza zasięgu widoku jest często występującą nazwą w GIS, używa cyfrowego modelu terenowego DEM to tworzenia map widoku. Używa ona pojedynczej komórki do sprawdzenia czy jest ona widzialna czy nie przez pozostałe komórki. Dokładność takiej analizy zależy od rodzaju użytego DEM. Tak więc do tego procesu używany jest jedynie wysoce dokładny DEM.

Zmiany objętości lodowców

LiDAR używany jest do obliczeń zmian jakie zachodzą w objętości lodowców przez okres kilku lat. Zdjęcia LiDARowe wykonywane są systematycznie przez wiele lat aby zaobserwować konkretne zmiany. Dla przykładu, zdjęcia z LiDAru Islandii wykonywane były miedzy 2007-2009 natomiast projekt zakończono dopiero w 2012. Te dane pozwolą teraz naukowcom na obliczenie jak szybko topnieje lodowiec jak również ile traci rocznie objętości.

Architektura

LiDAR używany jest do obrazowania struktury budynków. Cyfrowe dane są następnie transferowana do komputerów architektów. Ci zaś mogą rozpocząć szczegółowe projektowanie wykończeń lub renowacji.

Planowanie Sieci komórkowych

LiDAR ma możliwość znacznie szybszego pomiaru terenu niż inne metody. Zebrane modele terenu użyte następnie w systemie GIS pozwalają na stworzenie map zasięgu widoku. Mapy te pozwalają inżynierom na znalezienie najlepszych miejsc do budowy anten GSM.

Meteorologia

LiDAR używany jest do badań chmur i ich zachowań od czasu jego wynalezienia. Używa swoich krótkich fal do bezpośredniego uderzenia w małe cząsteczki chmury dzięki czemu pobiera szybko dużą ilość danych. Dane z LiDARu mogą być wykorzystywane w różny sposób i prezentowany na wiele sposobów co pozwala w pełni zbadać strukturę chmur i ich zachowanie.

 

  • Elastic backscatter LiDAR – to najprostszy typ LiDARu używany właśnie do badań aerozoli i chmurDifferential Absorbsion LiDAR (DIAL) – używany jest do pomiarów gazów jak, ozon, dwutlenek węgla czy zwykła para wodna.
  • Raman LiDAR – Również używany jest do pomiarów gazów w atmosferze ale również do dokładniejszych badań ilości i objętości.
  • Doppler LiDAR – Używany do pomiarów wiatru

Fizyka atmosferyczna

W fizyce atmosferycznej LiDARu używa się do pomiaru stężenia tlenu, azotu, potasu, sodu i kilku innych cząstek gazu w średniej i górnej części atmosfery. Te informacje pozwalają na późniejsze tworzenie map zagęszczenia.

Policja

LiDAR to dość powszechna technologia używana wśród organów ścigania na całym świecie. Policja używa LiDARu między innymi w radarach do pomiaru prędkości samochodów ale również do badania natężenia ruchu. W odróżnieniu jednak od tradycyjnych radarów technologia ta jest na tyle precyzyjna, że może pobrać prędkość danego samochodu nawet w bardzo zatłoczonym miejscu.

Farmy wiatrowe

LiDARu używamy w wielu gałęziach energii odnawialnej. W przypadku farm wiatrowych wykorzystujemy tą technologię do pomiaru siły i kierunku wiatru. LiDAR zamontowany do turbiny pozwala na ciągłe monitorowanie sytuacji pogodowej a w razie potrzeby wysyła informacje tak aby łopaty ustawiły się w pozycji najbardziej optymalnej.

Infrastruktura kolejowa

Tradycyjną metodą pomiarów infrastruktury kolejowej były obecnie specjalnie do tego dedykowane systemy. Wykonywały one regularne i cykliczne pomiary. Obecnie LiDAR jest w stanie bardzo szybko przeprowadzić pomiary szyn kolejowych i topografii otaczającej tą infrastrukturę.

Modele zalewowe tsunami

Tsunami to jedno z największych i najbardziej znanych katastrof naturalnych znanych człowiekowi. Potrafi siać spustoszenie na niespotykaną skale, zarówno wśród ludności jak i majątku. LiDAR pomaga zwizualizować naukowcom jaki obszar i w jaki sposób zostanie dotknięty ewentualnym tsunami. DEM z LiDARu daje nam wartości terenu linii brzegowej i batymetryczne dane dotyczące dna oceanu. Te informacje wykorzystane w bazie GIS dają nam obraz kiedy i gdzie może nastąpić tsunami.

Micro – Topografia

LiDAR to bardzo dokładne i precyzyjne narzędzie które używa impulsów laserowych do zbadania powierzchni obiektu. Standardowa fotogeometria lub inne tradycyjne pomiary geodezyjne niosą za sobą duże ryzyko pominięcia obszarów zasłoniętych przez roślinność lub korony drzew. LiDAR zaś, bez większego problemu przenika tego typu przeszkody, trafiając w punk docelowy.

Zarządzanie przeciwpożarowe lasu

LiDAR staje się szeroko popularny w przeciwpożarowym zarządzaniu strukturą leśną. Straż pożarna dzięki temu może działać nie tylko aktywnie w zdarzeniu ale również zapobiegawczo. Obrazowanie LiDARowe pomaga monitorować zagrożone pożarem obszary lasu co nazywamy inaczej (modelowaniem pożaru lasu)

Ocena wpływu na środowisko

Dane mikrotopograficzne pozyskane z LiDARu używane są do oceny wpływu na środowisko różnych czynników. Ocena wpływu na środowisko używana jest między innymi do planowania przestrzennego budynków i zadrzewienia. Teledetekcja i informacja o powierzchni danego terenu, umożliwia rozpoznanie obszarów dotkniętych obecnością człowieka.

Analizy Hydrograficzne

Wygenerowany dzięki LiDARowi DEM używany jest do tworzenia działów wodnych.

Model zanieczyszcze

Fale wysyłane z LiDAru są krótsze dzięki czemu mogą operować w ultrafiolecie a nawet podczerwieni. Umożliwia to modelowanie obiektu o tej samej lub krótszej długości niż pojedyncza fala wysłana z urządzenia. Idąc tym tropem naturalne jest że LiDAR może wykryć cząsteczki zanieczyszczeń, takich substancji jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki czy metan. Dzięki tym informacjom tworzona jest cała mapa gęstości zanieczyszczeń. Pozwala ona między innymi na planowanie rozbudowy miasta w najbardziej sprzyjającym środowisku kierunku.

Planowanie ruchu

Dane z LiDARu na potrzeby dróg pomagają inżynierom zrozumieć a następnie przedstawić całą przyszłą strategię ich budowy. Dzięki temu że LiDAR jest tak dokładnym urządzeniem, pomaga on zarysować konkretne wymiary istniejącej drogi jak szerokość, elewacje czy długość. Inżynierowie drogowi używają danych z LiDARu również do poniższych celów:

 

  • Obliczanie przekroju drogi, jej przepustowości, ilości możliwego zadrzewienia, nachylenia itd.
  • Wysokości drogi
  • Ustalenia przyszłego prawa pierwszeństwa i oznakowania danej trasy, łącznie z przewidzeniem możliwych wpływów warunków atmosferycznych na dany odcinek.

Archeologia

LiDAR odgrywa znaczną rolę w dziedzinie jaką jest archeologia, pomagając zrozumieć archeologom powierzchnię badanego terenu. Dzięki mikro topograficznym zdolnością urządzenia, naukowcy mogą obejrzeć i zrozumieć co znajduje się pod gęsto zalesionym terenem. Stworzony dzięki LiDARowi DEM umieszczany jest następnie w systemu GIS i porównywany z innymi warstwami dla lepszego zrozumienia ukształtowania danego terenu.

Planowanie elektrowni słonecznych

Panele słoneczne stają się coraz bardziej popularną formą pozyskiwania energii odnawialnej zarówno u nas jak i na całym świecie. Używane w tym celu panele służą do absorpcji ciepła generowanego przez słońce a potem jego zamianę na energię elektryczną lub cieplną. Aby rozpocząć instalacje paneli lub budowę elektrowni słonecznej potrzebnych jest kilka dodatkowych danych które pozyskujemy dzięki LiDARowi. Są to między innymi informacje w którą stronę mają być zwrócone panele słoneczne a także jaka ma być ich wielkość i łączna powierzchnia.

Gry komputerowe

Technologia LiDARowa używana jest do pobierania danych i zdjęć otoczenia a następnie po wgraniu danych do komputerów dodawane są dane kolorów. Przykładowo; dla gry o wyścigach samochodowych LiDAR używany będzie do jak najbardziej realistycznego zobrazowania i odwzorowania konkretnego samochodu wyścigowego. To samo dotyczy szeregu innych elementów gier.

Model wnętrza budynków

LiDAR ma również możliwość pobierania materiału z wnętrz budynków. Może być użyty także do nagrania całego wystroju wnętrza. Te dane pozwalają na druk 3D wewnętrznego modelu pomieszczeń. Ma to również zastosowanie w odrestaurowywaniu wnętrz starych obiektów i umożliwia najbardziej realne odwzorowanie wcześniejszego stylu.

Autonomiczność samochodów

LiDAR stał się bardzo popularny w procesie automatyzacji pojazdów w tym samochodów. LiDAR wykorzystywane jest do poboru informacji na temat sytuacji na drodze a następnie przekazuje te informacje do głównego komputera aby podejmował decyzje najbardziej zbliżone do człowieka. Na przykład; LiDAR może wykryć żółte pasy na asfalcie, które pozwalają mu zachować konkretny kierunek jazdy. W dzisiejszych czas samochody używają ACC czyli Adaptive Cruise Control który ma w sobie zainstalowany LiDAR. Pomaga on w podjęciu decyzji przez pojazd czy ma zwolnić z powodu przeszkody znajdującej się przed nim czy może przyśpieszyć gdy droga jest wolna.

Geologia

W geologii użycie LiDARu lotniczego w połączeniu z GPS stało się na tyle zaawansowane iż umożliwia przewidywanie zmian w przyrodzie. Połączenie obu technologii pozwoliło na przykład na wykrycie wielu błędów w położeniu miasta Seattle w stanie Waszyngton, USA. Satelita NASA nazywana ICESAT wyposażana w LiDAR ma za zadanie monitorować stan lodowców i zmiany w linii brzegowej.

Oceanografia

W oceanografii używamy LiDARu między innymi do kalkulacji fluorescencji fitoplanktonu i wielkości biomasy na dnie oceanów. Technologie wykorzystuję się również do pomiaru głębokości oceanów (batymetria). Obecnie LiDARem najczęściej wykonuje się zaś, pomiary raf koralowych.

Kryminalistyka

Skanowanie laserowe 3D inaczej LiDAR miejsc zbrodni i zdarzeń kryminalnych stało się bardzo popularne. Mimo, że technologia jest dość nowa, już zyskała popularność w większości departamentów organów ścigania.

Monitorowanie wydm

LiDAR używany jest do monitoringu aktywności wydm. Zapisuje dane na temat zmiany kształtu, roślinności, tępa zmian i innych istotnych zmiennych.

Infrastruktura i operacje lotnicze

LiDAR non stop obserwuje sytuacje na lotniskach od pasów startowych przez sytuacje w terminalach kończąc na hangarach i innych obiektach. To pozwala na sprawne i płynne zarządzanie skomplikowanymi lotniskami.

ISMP

ISMP czyli Integrted Storm Water Management Plan stał się popularny i zastąpił dotychczasowy system oparty na analizie ekosystemu i ewentualnych opadów. Celem ISMP jest utrzymanie równowagi pomiędzy planowaniem terenowym, inżynierią wodną, ochroną przed powodziami i erozją i ochroną środowiska. Dla ISMP ale również dla tradycyjnego zarządzania zasobami wody, mapa elewacji jest bardzo ważna. Bardzo łatwo zinterpretować obraz z DEM który został wygenerowany dzięki danym z LiDARu. Te dane są najbardziej precyzyjne.

Rolnictwo

LiDAR pomaga również rolnikom, między innymi w odnajdywaniu fragmentów terenów zużywających nadmierne ilości nawozu. LiDAR używany jest do tworzenie map elewacyjnych terenu pól uprawnych a następnie konwertowany do mapy nachylenia i nasłonecznienia terenu.

Leśnictwo precyzyjne

Leśnictwo precyzyjne to planowanie i zarządzanie lasem w ten sposób aby jak najbardziej zwiększyć jego produktywność tzn. największa liczba drzewa i najlepsza ich jakość. Jednym słowem redukcja kosztów przy zwiększeniu zysków z zachowaniem norm środowiskowych. LiDAR w połączeniu ze zdjęciami terenu daje właśnie taką możliwość a uściślając umożliwia największą z dostępnych metod optymalizacje.

Bioróżnorodność ptactwa

LiDARu używamy miedzy innymi do pozyskiwania szczegółowych informacji o różnorodności lasu. Jak wiadomo lasy to dom dla setek gatunków ptaków, ssaków i owadów. Naukowcy przy użyciu danych z LiDARu analizują strukturę lasu tak, aby zobaczyć czy dana część nadaje się dla konkretnego gatunku. Dzięki tej metodzie możemy również z wysokim prawdopodobieństwem powiedzieć w którym rejonie żyje konkretny gatunek zwierzęcia.

ELC

ELC to skrót od Ecological & Land Classification. Jest to badanie mają na celu pozyskać biologiczne i fizyczne informacje na temat danego krajobrazu. Pomaga ono w utrzymaniu m.in. istniejącego stanu terenu i fauny. Proces planowania ELC pomaga w wielu sektorach jak; planowanie wykorzystania terenu, utrzymanie krajobrazu, oceny wpływu czynników zewnętrznych na środowisko, zarządzaniu lasami, zarządzaniu zaludnieniem i w wielu innych obszarach. Podczas klasyfikacji terenu, wysokiej rozdzielczości dane z LiDARu pomagają w interpretacji rodzaju i natury danego terenu. Dane te następnie wykorzystywane są w procesie ELC.

Mapowanie

Modele powierzchni terenu tworzone przez LiDAR są dodatkową informacją nanoszoną później na mapy terenu. DEM ( z LiDARu) dodawany jest następnie najniżej wszystkich warstw które pokazują na mapach teren w trój wymiarze. LiDARowy DEM jest w szczególności dodawany do zdjęć lotniczych dla ukazania całości w 3D, potrzebne jest to między innymi do planowania dróg i autostrad, budynków, mostów i rzek.

Poszukiwanie źródeł gazu i ropy

Tu, znowu należy zaznaczyć iż fale LiDARu są krótkie a dzięki temu mogą być użyte do wykrywania konkretnych zawartości molekuł w atmosferze które mają podobną lub krótszą długość fal. Istnieje nowa technologia nazwana DIAL (Differential Absorption LIDAR) która używana jest do wykrywania i pomiaru ilości gazów nad rejonami gdzie występuje węglowodór . Ta technologia pomaga w odszukiwaniu nowych źródeł gazu i ropy.

Badanie skamielin i złóż minerałów

Dla Archeologów bardzo ważnym jest, aby zrozumieć ludzką cywilizacje. Mogą to robić m.in. poprzez odnajdywanie konkretnych skamielin czy minerałów. LiDAR używany jest do poszukiwania i odkrywania tych miejsc.

Prawo do nasłonecznienia

Każde domowe gospodarstwo ma prawo do odpowiedniego nasłonecznienia a konkretnie odpowiedniej ilości źródła światła. Co za tym idzie nowe budynki nie mogą być stawiane zbyt blisko tych które są już wybudowane. Dzięki temu, że dane z LiDARu umożliwiają nam tworzenie dokładnych modeli 3D budynków, analiza GIS używana jest następnie do tworzenia tzw. map zacienienia o konkretnych porach dnia.

Miejsca zbrodni i wypadków

Ustawiony nisko LiDAR wykorzystywane jest do zobrazowania miejsc zbrodni i wypadków. Technologia jaką jest LiDAR może być użyta do szybkiego zobrazowania miejsca wypadku drogowego, te dane zostaną wykorzystane następnie do dalszego prowadzenia sprawy. To przekłada się na znacznie krótszy czas w którym pojazdy uczestniczące w kolizji blokują trasę powodując gigantyczne korki.

BIM

BIM GIS to bardzo pomocne narzędzie które pomaga planować, organizować i rozwijać przemysł energetyczny. Efektywne zarządzanie systemami energetycznymi niesie za sobą wielkie wyzwanie. GIS ma gigantyczny wkład w planowanie, projektowanie i utrzymanie całej infrastruktury energetycznej. Poprawia również efektywność rozmaitych serwisów i usług energetycznych co bezpośrednio przekłada się na redukcję kosztów.

Knały ściekowe i studzienki kanalizacyjne

Są miejsca w linii kanałów ściekowych gdzie człowiek nie może lub nie powinien zaglądać. W tym wypadku sensory załączone do drona lub specjalnego robota wysyłane są do rury w celu weryfikacji sytuacji i stanu sieci kanalizacyjnej. Zebrane dane wgrywane są następnie do komputera w celu dalszej analizy.

Astronomia

Podczas gdy nasza ludzkość przeszukiwała i badała planetę MARS, LiDAR używany był do tworzenia topograficznej mapy terenu tej czerwonej planety (NASA Mars Global Surveyor). Łazik NASA o nazwie Phoenix Lander używał LiDARu do odkrywania opadów śniegu na Marsie.

Technologie Wojskowe

LiDAR od początku swojego istnienia wykorzystywany jest przez wojskowych dla uzyskania jak najlepszych informacji terenowych. Za pomocą LiDARu wojsko tworzy mapy o bardzo wysokich rozdzielczościach do późniejszego wykorzystania taktycznego.

Obrazowanie

Technologia LiDAR używana jest do tworzenia obrazów 3D nawet oddalonych obiektów. Obrazowanie 3D wykonywane jest za pomocą kilku systemów na raz, zarówno skanowania (LiDAR) jak i nie skanowania (Kamera RBG ) .Ta technologia jest połączeniem szybkiej kamery wizyjnej z LiDARem co umożliwia szybkie i bardzo dokładne tworzenie obrazów 3D.

Służba Miejska

Służby miejskie używają LiDARu do wielu pomiarów aktywności miasta. Dzięki szybkości z jaką LiDAR zbiera informacje, służby mogą na bieżąco monitorować i porównywać sytuacje w różnych częściach miasta. Dzięki LiDARowi wykrywana jest również znaczna ilość tzw. samowolek budowlanych na prywatnych posesjach.

Pomiary tuneli

LiDAR służy do bardzo dokładnych pomiarów tuneli kolejowych i drogowych potrzebnych do analiz, oceny i tworzenia modeli 3D tej infrastruktury.

DEM (Digital Elevation Value)

DEM czyli numeryczny model terenu który zawiera w sobie koordynaty x i y. Modele terenu używane są obecnie prawie wszędzie zarówno przy budowie dróg, budynków , mostów czy innych konstrukcji. Ułatwiają one znacznie pomiar elewacji terenu. Przed LiDARem, standardowe praktyki terenowe lub pomiary fotogeometryczne służyły do tworzenia modelu terenu, jednak głównym problemem tych metod jest ich czasochłonność.

Gospodarka Leśna

LiDAR ma szerokie zastosowanie w branży leśnej do planowania i zarządzania zadrzewieniem. Używany jest do pomiarów pionowych struktury korony drzew a także do pomiaru gęstości koron i wysokości ich podstawy. Inne zastosowanie LiDARu w leśnictwie to pomiary wierzchołków drzew co pozwala na oszacowanie wielkości i rozległości ich korzeni.

Zarządzanie przestrzenią turystyczną

LIDAR DEM używany jest do planowania przestrzennego miejsc turystycznych i parków. Bardzo szczegółowe modele terenowe uzyskane tą metodą pozwalają na dokładne i najbardziej optymalne planowanie miejsc; zalesienia parków, placów zabaw i chodników. Zarządzanie przestrzenią turystyczną jest bardzo rozległym tematem a zastosowanie LiDARu gra tutaj dużą rolę. Modele 3D już gotowego parku pozwalają zaplanować najbardziej optymalny jego rozwój w przyszłości.

Modele przebiegu powodzi

LiDAR zapewnia bardzo dokładne informacje na temat modelu terenu. Akweny takie jak rzeki są bardzo zmiennym środowiskiem. Pomyłka o kilkadziesiąt centymetrów może skutkować tu gigantycznymi stratami materialnymi. Dzięki LiDARowi możemy stworzyć dokładny model dna rzeki o wysokiej rozdzielczości. Ta informacja następnie używana jest do symulacji 3D pozwalającej dokładnie zaplanować obszar zabudowań w pobliżu rzeki.

Ocena stanu hydromorfologicznego wód

Tak zwane zielone światło (532 nanometry) LiDARu mające umiejętność przenikania przez wodę pozwala nam robić dokładne pomiary dna i całego koryta rzeki. Te podwodne informacje potrzebne są naukowcom do uzyskania informacji o głębokości rzeki, siły prądu i jej szerokości w danym miejscu. Dla potrzeb inżynierii wodnej pobrane dane z LiDARu w postaci DEM używane są następnie do tworzenia modelu 3D koryta rzeki. Dzięki takiemu modelowi, możemy następnie przeprowadzić symulacje zmiany poziomu wody w różnych sytuacjach a to zaś umożliwia precyzyjne planowanie i określenie terenów zalewowych. W dokładnie taki sam sposób inżynierowie z całego świata używają LiDAru do poznania podwodnego świata mórz i oceanów.

Zarządzanie linią brzegową

Dane z LiDARu dotyczące linii brzegowej jak również dna akwenu  mogą być połączone w celu późniejszej analizy zachowania fal i środowiska podwodnego. Jeśli dane te  pozyskiwane są systematycznie, naukowcy mogą dzięki nim zrozumieć cały proces erozji linii brzegowej.

Górnictwo

LiDAR używany jest w przemyśle górniczym na wiele sposobów. Specjaliści używają go m.in. do pomiarów objętości złóż surowców poprzez wykonanie jedynie kilku zdjęć miejsca wydobycia. Zdjęcia te, wykonywane okresowo używane są do obliczania objętości danego złoża.

Analiza zasięgu widoku

Analiza zasięgu widoku jest często występującą nazwą w GIS, używa cyfrowego modelu terenowego DEM to tworzenia map widoku. Używa ona pojedynczej komórki do sprawdzenia czy jest ona widzialna czy nie przez pozostałe komórki. Dokładność takiej analizy zależy od rodzaju użytego DEM. Tak więc do tego procesu używany jest jedynie wysoce dokładny DEM.

Zmiany objętości lodowców

LiDAR używany jest do obliczeń zmian jakie zachodzą w objętości lodowców przez okres kilku lat. Zdjęcia LiDARowe wykonywane są systematycznie przez wiele lat aby zaobserwować konkretne zmiany. Dla przykładu, zdjęcia z LiDAru Islandii wykonywane były miedzy 2007-2009 natomiast projekt zakończono dopiero w 2012. Te dane pozwolą teraz naukowcom na obliczenie jak szybko topnieje lodowiec jak również ile traci rocznie objętości.

Architektura

LiDAR używany jest do obrazowania struktury budynków. Cyfrowe dane są następnie transferowana do komputerów architektów. Ci zaś mogą rozpocząć szczegółowe projektowanie wykończeń lub renowacji.

Planowanie Sieci komórkowych

LiDAR ma możliwość znacznie szybszego pomiaru terenu niż inne metody. Zebrane modele terenu użyte następnie w systemie GIS pozwalają na stworzenie map zasięgu widoku. Mapy te pozwalają inżynierom na znalezienie najlepszych miejsc do budowy anten GSM.

Meteorologia

LiDAR używany jest do badań chmur i ich zachowań od czasu jego wynalezienia. Używa swoich krótkich fal do bezpośredniego uderzenia w małe cząsteczki chmury dzięki czemu pobiera szybko dużą ilość danych. Dane z LiDARu mogą być wykorzystywane w różny sposób i prezentowany na wiele sposobów co pozwala w pełni zbadać strukturę chmur i ich zachowanie.

 

  • Elastic backscatter LiDAR – to najprostszy typ LiDARu używany właśnie do badań aerozoli i chmurDifferential Absorbsion LiDAR (DIAL) – używany jest do pomiarów gazów jak, ozon, dwutlenek węgla czy zwykła para wodna.
  • Raman LiDAR – Również używany jest do pomiarów gazów w atmosferze ale również do dokładniejszych badań ilości i objętości.
  • Doppler LiDAR – Używany do pomiarów wiatru

Fizyka atmosferyczna

W fizyce atmosferycznej LiDARu używa się do pomiaru stężenia tlenu, azotu, potasu, sodu i kilku innych cząstek gazu w średniej i górnej części atmosfery. Te informacje pozwalają na późniejsze tworzenie map zagęszczenia.

Policja

LiDAR to dość powszechna technologia używana wśród organów ścigania na całym świecie. Policja używa LiDARu między innymi w radarach do pomiaru prędkości samochodów ale również do badania natężenia ruchu. W odróżnieniu jednak od tradycyjnych radarów technologia ta jest na tyle precyzyjna, że może pobrać prędkość danego samochodu nawet w bardzo zatłoczonym miejscu.

Farmy wiatrowe

LiDARu używamy w wielu gałęziach energii odnawialnej. W przypadku farm wiatrowych wykorzystujemy tą technologię do pomiaru siły i kierunku wiatru. LiDAR zamontowany do turbiny pozwala na ciągłe monitorowanie sytuacji pogodowej a w razie potrzeby wysyła informacje tak aby łopaty ustawiły się w pozycji najbardziej optymalnej.

Infrastruktura kolejowa

Tradycyjną metodą pomiarów infrastruktury kolejowej były obecnie specjalnie do tego dedykowane systemy. Wykonywały one regularne i cykliczne pomiary. Obecnie LiDAR jest w stanie bardzo szybko przeprowadzić pomiary szyn kolejowych i topografii otaczającej tą infrastrukturę.

Modele zalewowe tsunami

Tsunami to jedno z największych i najbardziej znanych katastrof naturalnych znanych człowiekowi. Potrafi siać spustoszenie na niespotykaną skale, zarówno wśród ludności jak i majątku. LiDAR pomaga zwizualizować naukowcom jaki obszar i w jaki sposób zostanie dotknięty ewentualnym tsunami. DEM z LiDARu daje nam wartości terenu linii brzegowej i batymetryczne dane dotyczące dna oceanu. Te informacje wykorzystane w bazie GIS dają nam obraz kiedy i gdzie może nastąpić tsunami.

Micro – Topografia

LiDAR to bardzo dokładne i precyzyjne narzędzie które używa impulsów laserowych do zbadania powierzchni obiektu. Standardowa fotogeometria lub inne tradycyjne pomiary geodezyjne niosą za sobą duże ryzyko pominięcia obszarów zasłoniętych przez roślinność lub korony drzew. LiDAR zaś, bez większego problemu przenika tego typu przeszkody, trafiając w punk docelowy.

Zarządzanie przeciwpożarowe lasu

LiDAR staje się szeroko popularny w przeciwpożarowym zarządzaniu strukturą leśną. Straż pożarna dzięki temu może działać nie tylko aktywnie w zdarzeniu ale również zapobiegawczo. Obrazowanie LiDARowe pomaga monitorować zagrożone pożarem obszary lasu co nazywamy inaczej (modelowaniem pożaru lasu)

Ocena wpływu na środowisko

Dane mikrotopograficzne pozyskane z LiDARu używane są do oceny wpływu na środowisko różnych czynników. Ocena wpływu na środowisko używana jest między innymi do planowania przestrzennego budynków i zadrzewienia. Teledetekcja i informacja o powierzchni danego terenu, umożliwia rozpoznanie obszarów dotkniętych obecnością człowieka.

Analizy Hydrograficzne

Wygenerowany dzięki LiDARowi DEM używany jest do tworzenia działów wodnych.

Model zanieczyszcze

Fale wysyłane z LiDAru są krótsze dzięki czemu mogą operować w ultrafiolecie a nawet podczerwieni. Umożliwia to modelowanie obiektu o tej samej lub krótszej długości niż pojedyncza fala wysłana z urządzenia. Idąc tym tropem naturalne jest że LiDAR może wykryć cząsteczki zanieczyszczeń, takich substancji jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki czy metan. Dzięki tym informacjom tworzona jest cała mapa gęstości zanieczyszczeń. Pozwala ona między innymi na planowanie rozbudowy miasta w najbardziej sprzyjającym środowisku kierunku.

Planowanie ruchu

Dane z LiDARu na potrzeby dróg pomagają inżynierom zrozumieć a następnie przedstawić całą przyszłą strategię ich budowy. Dzięki temu że LiDAR jest tak dokładnym urządzeniem, pomaga on zarysować konkretne wymiary istniejącej drogi jak szerokość, elewacje czy długość. Inżynierowie drogowi używają danych z LiDARu również do poniższych celów:

 

  • Obliczanie przekroju drogi, jej przepustowości, ilości możliwego zadrzewienia, nachylenia itd.
  • Wysokości drogi
  • Ustalenia przyszłego prawa pierwszeństwa i oznakowania danej trasy, łącznie z przewidzeniem możliwych wpływów warunków atmosferycznych na dany odcinek.

Archeologia

LiDAR odgrywa znaczną rolę w dziedzinie jaką jest archeologia, pomagając zrozumieć archeologom powierzchnię badanego terenu. Dzięki mikro topograficznym zdolnością urządzenia, naukowcy mogą obejrzeć i zrozumieć co znajduje się pod gęsto zalesionym terenem. Stworzony dzięki LiDARowi DEM umieszczany jest następnie w systemu GIS i porównywany z innymi warstwami dla lepszego zrozumienia ukształtowania danego terenu.

Planowanie elektrowni słonecznych

Panele słoneczne stają się coraz bardziej popularną formą pozyskiwania energii odnawialnej zarówno u nas jak i na całym świecie. Używane w tym celu panele służą do absorpcji ciepła generowanego przez słońce a potem jego zamianę na energię elektryczną lub cieplną. Aby rozpocząć instalacje paneli lub budowę elektrowni słonecznej potrzebnych jest kilka dodatkowych danych które pozyskujemy dzięki LiDARowi. Są to między innymi informacje w którą stronę mają być zwrócone panele słoneczne a także jaka ma być ich wielkość i łączna powierzchnia.

Gry komputerowe

Technologia LiDARowa używana jest do pobierania danych i zdjęć otoczenia a następnie po wgraniu danych do komputerów dodawane są dane kolorów. Przykładowo; dla gry o wyścigach samochodowych LiDAR używany będzie do jak najbardziej realistycznego zobrazowania i odwzorowania konkretnego samochodu wyścigowego. To samo dotyczy szeregu innych elementów gier.

Model wnętrza budynków

LiDAR ma również możliwość pobierania materiału z wnętrz budynków. Może być użyty także do nagrania całego wystroju wnętrza. Te dane pozwalają na druk 3D wewnętrznego modelu pomieszczeń. Ma to również zastosowanie w odrestaurowywaniu wnętrz starych obiektów i umożliwia najbardziej realne odwzorowanie wcześniejszego stylu.

Autonomiczność samochodów

LiDAR stał się bardzo popularny w procesie automatyzacji pojazdów w tym samochodów. LiDAR wykorzystywane jest do poboru informacji na temat sytuacji na drodze a następnie przekazuje te informacje do głównego komputera aby podejmował decyzje najbardziej zbliżone do człowieka. Na przykład; LiDAR może wykryć żółte pasy na asfalcie, które pozwalają mu zachować konkretny kierunek jazdy. W dzisiejszych czas samochody używają ACC czyli Adaptive Cruise Control który ma w sobie zainstalowany LiDAR. Pomaga on w podjęciu decyzji przez pojazd czy ma zwolnić z powodu przeszkody znajdującej się przed nim czy może przyśpieszyć gdy droga jest wolna.

Geologia

W geologii użycie LiDARu lotniczego w połączeniu z GPS stało się na tyle zaawansowane iż umożliwia przewidywanie zmian w przyrodzie. Połączenie obu technologii pozwoliło na przykład na wykrycie wielu błędów w położeniu miasta Seattle w stanie Waszyngton, USA. Satelita NASA nazywana ICESAT wyposażana w LiDAR ma za zadanie monitorować stan lodowców i zmiany w linii brzegowej.

Oceanografia

W oceanografii używamy LiDARu między innymi do kalkulacji fluorescencji fitoplanktonu i wielkości biomasy na dnie oceanów. Technologie wykorzystuję się również do pomiaru głębokości oceanów (batymetria). Obecnie LiDARem najczęściej wykonuje się zaś, pomiary raf koralowych.

Kryminalistyka

Skanowanie laserowe 3D inaczej LiDAR miejsc zbrodni i zdarzeń kryminalnych stało się bardzo popularne. Mimo, że technologia jest dość nowa, już zyskała popularność w większości departamentów organów ścigania.

Monitorowanie wydm

LiDAR używany jest do monitoringu aktywności wydm. Zapisuje dane na temat zmiany kształtu, roślinności, tępa zmian i innych istotnych zmiennych.

Infrastruktura i operacje lotnicze

LiDAR non stop obserwuje sytuacje na lotniskach od pasów startowych przez sytuacje w terminalach kończąc na hangarach i innych obiektach. To pozwala na sprawne i płynne zarządzanie skomplikowanymi lotniskami.

ISMP

ISMP czyli Integrted Storm Water Management Plan stał się popularny i zastąpił dotychczasowy system oparty na analizie ekosystemu i ewentualnych opadów. Celem ISMP jest utrzymanie równowagi pomiędzy planowaniem terenowym, inżynierią wodną, ochroną przed powodziami i erozją i ochroną środowiska. Dla ISMP ale również dla tradycyjnego zarządzania zasobami wody, mapa elewacji jest bardzo ważna. Bardzo łatwo zinterpretować obraz z DEM który został wygenerowany dzięki danym z LiDARu. Te dane są najbardziej precyzyjne.

Rolnictwo

LiDAR pomaga również rolnikom, między innymi w odnajdywaniu fragmentów terenów zużywających nadmierne ilości nawozu. LiDAR używany jest do tworzenie map elewacyjnych terenu pól uprawnych a następnie konwertowany do mapy nachylenia i nasłonecznienia terenu.

Leśnictwo precyzyjne

Leśnictwo precyzyjne to planowanie i zarządzanie lasem w ten sposób aby jak najbardziej zwiększyć jego produktywność tzn. największa liczba drzewa i najlepsza ich jakość. Jednym słowem redukcja kosztów przy zwiększeniu zysków z zachowaniem norm środowiskowych. LiDAR w połączeniu ze zdjęciami terenu daje właśnie taką możliwość a uściślając umożliwia największą z dostępnych metod optymalizacje.

Bioróżnorodność ptactwa

LiDARu używamy miedzy innymi do pozyskiwania szczegółowych informacji o różnorodności lasu. Jak wiadomo lasy to dom dla setek gatunków ptaków, ssaków i owadów. Naukowcy przy użyciu danych z LiDARu analizują strukturę lasu tak, aby zobaczyć czy dana część nadaje się dla konkretnego gatunku. Dzięki tej metodzie możemy również z wysokim prawdopodobieństwem powiedzieć w którym rejonie żyje konkretny gatunek zwierzęcia.

ELC

ELC to skrót od Ecological & Land Classification. Jest to badanie mają na celu pozyskać biologiczne i fizyczne informacje na temat danego krajobrazu. Pomaga ono w utrzymaniu m.in. istniejącego stanu terenu i fauny. Proces planowania ELC pomaga w wielu sektorach jak; planowanie wykorzystania terenu, utrzymanie krajobrazu, oceny wpływu czynników zewnętrznych na środowisko, zarządzaniu lasami, zarządzaniu zaludnieniem i w wielu innych obszarach. Podczas klasyfikacji terenu, wysokiej rozdzielczości dane z LiDARu pomagają w interpretacji rodzaju i natury danego terenu. Dane te następnie wykorzystywane są w procesie ELC.

Mapowanie

Modele powierzchni terenu tworzone przez LiDAR są dodatkową informacją nanoszoną później na mapy terenu. DEM ( z LiDARu) dodawany jest następnie najniżej wszystkich warstw które pokazują na mapach teren w trój wymiarze. LiDARowy DEM jest w szczególności dodawany do zdjęć lotniczych dla ukazania całości w 3D, potrzebne jest to między innymi do planowania dróg i autostrad, budynków, mostów i rzek.

Poszukiwanie źródeł gazu i ropy

Tu, znowu należy zaznaczyć iż fale LiDARu są krótkie a dzięki temu mogą być użyte do wykrywania konkretnych zawartości molekuł w atmosferze które mają podobną lub krótszą długość fal. Istnieje nowa technologia nazwana DIAL (Differential Absorption LIDAR) która używana jest do wykrywania i pomiaru ilości gazów nad rejonami gdzie występuje węglowodór . Ta technologia pomaga w odszukiwaniu nowych źródeł gazu i ropy.

Badanie skamielin i złóż minerałów

Dla Archeologów bardzo ważnym jest, aby zrozumieć ludzką cywilizacje. Mogą to robić m.in. poprzez odnajdywanie konkretnych skamielin czy minerałów. LiDAR używany jest do poszukiwania i odkrywania tych miejsc.

Prawo do nasłonecznienia

Każde domowe gospodarstwo ma prawo do odpowiedniego nasłonecznienia a konkretnie odpowiedniej ilości źródła światła. Co za tym idzie nowe budynki nie mogą być stawiane zbyt blisko tych które są już wybudowane. Dzięki temu, że dane z LiDARu umożliwiają nam tworzenie dokładnych modeli 3D budynków, analiza GIS używana jest następnie do tworzenia tzw. map zacienienia o konkretnych porach dnia.

Miejsca zbrodni i wypadków

Ustawiony nisko LiDAR wykorzystywane jest do zobrazowania miejsc zbrodni i wypadków. Technologia jaką jest LiDAR może być użyta do szybkiego zobrazowania miejsca wypadku drogowego, te dane zostaną wykorzystane następnie do dalszego prowadzenia sprawy. To przekłada się na znacznie krótszy czas w którym pojazdy uczestniczące w kolizji blokują trasę powodując gigantyczne korki.

BIM

BIM GIS to bardzo pomocne narzędzie które pomaga planować, organizować i rozwijać przemysł energetyczny. Efektywne zarządzanie systemami energetycznymi niesie za sobą wielkie wyzwanie. GIS ma gigantyczny wkład w planowanie, projektowanie i utrzymanie całej infrastruktury energetycznej. Poprawia również efektywność rozmaitych serwisów i usług energetycznych co bezpośrednio przekłada się na redukcję kosztów.

Knały ściekowe i studzienki kanalizacyjne

Są miejsca w linii kanałów ściekowych gdzie człowiek nie może lub nie powinien zaglądać. W tym wypadku sensory załączone do drona lub specjalnego robota wysyłane są do rury w celu weryfikacji sytuacji i stanu sieci kanalizacyjnej. Zebrane dane wgrywane są następnie do komputera w celu dalszej analizy.

Astronomia

Podczas gdy nasza ludzkość przeszukiwała i badała planetę MARS, LiDAR używany był do tworzenia topograficznej mapy terenu tej czerwonej planety (NASA Mars Global Surveyor). Łazik NASA o nazwie Phoenix Lander używał LiDARu do odkrywania opadów śniegu na Marsie.

Technologie Wojskowe

LiDAR od początku swojego istnienia wykorzystywany jest przez wojskowych dla uzyskania jak najlepszych informacji terenowych. Za pomocą LiDARu wojsko tworzy mapy o bardzo wysokich rozdzielczościach do późniejszego wykorzystania taktycznego.

Obrazowanie

Technologia LiDAR używana jest do tworzenia obrazów 3D nawet oddalonych obiektów. Obrazowanie 3D wykonywane jest za pomocą kilku systemów na raz, zarówno skanowania (LiDAR) jak i nie skanowania (Kamera RBG ) .Ta technologia jest połączeniem szybkiej kamery wizyjnej z LiDARem co umożliwia szybkie i bardzo dokładne tworzenie obrazów 3D.

Służba Miejska

Służby miejskie używają LiDARu do wielu pomiarów aktywności miasta. Dzięki szybkości z jaką LiDAR zbiera informacje, służby mogą na bieżąco monitorować i porównywać sytuacje w różnych częściach miasta. Dzięki LiDARowi wykrywana jest również znaczna ilość tzw. samowolek budowlanych na prywatnych posesjach.

Pomiary tuneli

LiDAR służy do bardzo dokładnych pomiarów tuneli kolejowych i drogowych potrzebnych do analiz, oceny i tworzenia modeli 3D tej infrastruktury.

Najnowsze artykuły:

Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV

Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.

czytaj dalej

Nawiązanie współpracy z ReliaSol

Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.

czytaj dalej

Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem

W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.

Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?

W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

czytaj dalej

Drony w walce w COVID19

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.

czytaj dalej

CES 2020 – 5 najlepszych premier dronowych 2020

Rozmiar i zasięg CES są głównymi powodami, dla których wiele firm z branży dronowej wybiera je jako forum do ogłaszania swojej najnowszej i najlepszej technologii. Ponieważ jest to miejsce, do którego docierają nie tylko osoby zainteresowane dronami, ale także rzesza ludzi ogólnie zainteresowani nowymi gadżetami.

czytaj dalej

Inspekcje termowizyjne rurociągów za pomocą UAV

Na bazie różnic w temperaturze na danym obiekcie jesteśmy wstanie wykryć wiele usterek. W bardzo łatwy sposób można zlokalizować miejsca w których zniszczona jest izolacja i w których występują ubytki cieplne.  Przy instalacjach podziemnych jesteśmy wstanie zlokalizować ich dokładne położenie, zgodność z planami, ale przede wszystkim wycieki i zniszczenia w izolacji. W przypadku jakiegokolwiek wycieku, ciepło w znacznie większej mierze przekazywane jest do gleby, która to wykazuje duże różnice w temperaturze.

czytaj dalej

Hoverfly zgarnął rządowy kontrakt na 10 milonów na dostarczenie dla Amerykańskiej armii, dronów na uwięzi.

Umowa na wyłączność ma początkową pułap 10 mln USD i pięcioletni okres realizacji, w tym cztery roczne opcje. Hoverfly dostarczy zarówno konfiguracje LiveSky Dismounted, jak i LiveSky SkyBox, a także usługi instalacji, szkolenia i wsparcia. Dostawy do rządu USA w ramach nowej umowy federalnej rozpoczynają się w listopadzie 2019 r.

czytaj dalej

Wewnętrzne rekonstrukcje 3D

W dzisiejszym artykule poruszymy interesujący temat rekonstrukcji (modelowania) 3D w obszarach zamkniętych oraz trudno dostępnych. Modelowanie 3D stało się popularne w różnych aspektach życia codziennego, służy ono nie tylko do przeprowadzania inspekcji czy raportowania postępu prac ale także pomaga w zabezpieczeniu zabytków, to właśnie dzięki takim modelom wykonanych wewnątrz katedry Notre-Dame będzie możliwa jej sprawna odbudowa. Serdecznie zapraszamy do przeczytania całego artykułu i poznania kilku przykładów dla wykorzystania rekonstrukcji 3D w obszarach zamkniętych.

czytaj dalej

Elios – dron do zadań specjalnych

Elios od firmy Flyability ze Szwajcarii to pierwszy dron odporny na kolizje. Umieszczony jest na konstrukcji żyroskopowej w środku klatki z włókna węglowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie może odbijać się od przeszkód niczym piłka nie zagrażając przy tym infrastrukturze ani osobom znajdującym się w pobliżu.

czytaj dalej

Do czego jeszcze stosujemy termowizje UAV ?

Inspekcje sieci wysokiego napięcia Jednym z najczęstszych zastosowań termowizji UAV, jest zapobieganie pożarom spowodowanym uszkodzeniem sieci wysokiego napięcia.  Poprzez znajdywanie hotspotów lub tak zwanych słabych, uszkodzonych punktów na całej sieci ( a jest ona...

czytaj dalej

Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV

Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.

czytaj dalej

Nawiązanie współpracy z ReliaSol

Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.

czytaj dalej

Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem

W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.

Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?

W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

czytaj dalej

Drony w walce w COVID19

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.

czytaj dalej

Aktualności z Facebook’a:

4 miesiące temu

Locon Sky Project

Właśnie w naszej ofercie pojawiły się nowe pakiety przemysłowe ! Pakiet Full PRO z dużymi zniżkami do końca 2020 roku ! Zdecydować się na własną komórkę dronową czy na outsourcing ? - od kilku lat to pytanie zadaje sobie wielu specjalistów. Locon Sky Project oferuje obie możliwości. Jeśli jednak w grę wchodzi opcja pierwsza, mamy dla Pańtwa najlepsze, kompleksowe rozwiązanie - Pakiet Full Pro.
drive.google.com/file/d/1_uZ8NO0JLS20bgxXsAL4_AUBkLLvLya5/view?usp=sharing
... więcejmniej

Zobacz w Facebook
Translate »