Producenci dronów na całym świecie prześcigają się w możliwościach swoich produktów. Odkąd w 2012 roku rozpoczął się istny boom na tego rodzaju maszyny, prawie codziennie możemy przeczytać o premierach nowych coraz to bardziej wytwornych wynalazkach.
Prawda jest jednak taka, że wiele firm produkujących obecnie bezzałogowe pojazdy latające ma do zaoferowania bardzo podobne rozwiązania. Jest jednak kilka naprawdę ciekawych perełek, które spełniają wszystkie kryteria innowacji tzn. nowe oryginalne rozwiązanie, wyróżniający się wygląd, a przede wszystkim, możliwość i potrzeba realnego zastosowania. O jednej z nich wykorzystywanej na co dzień w naszej pracy, postanowiliśmy napisać w poniższym artykule.
Elios od firmy Flyability ze Szwajcarii to pierwszy dron odporny na kolizje. Umieszczony jest na konstrukcji żyroskopowej w środku klatki z włókna węglowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie może odbijać się od przeszkód niczym piłka nie zagrażając przy tym infrastrukturze ani osobom znajdującym się w pobliżu. Wyposażony jest w kamerę o wysokiej rozdzielczości, drugą kamerę termowizyjną a także regulowane oświetlenie Led dzięki czemu jest wstanie pracować w miejscach z całkowitym brakiem dostępu do światła. Firma jako startup powstała w 2014 roku jednak od około dwóch lat ich maszyna zaczyna podbijać branżę przemysłową na całym świecie.
Informacje podstawowe
Najważniejsze cechy Eliosa to:
- Możliwość prowadzenia inspekcji przestrzeni zamkniętych oraz w miejscach trudno dostępnych (o średnicy powyżej 400mm)
- Kontrole mogą być przeprowadzone w zupełnych ciemnościach, dzięki zamontowanemu oświetleniu LED
- Jednoczesna rejestracja materiału wizualny i termograficznego
- Oszczędność czasu przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa infrastruktury oraz ludzi
Payload
Kamera główna:
- Wideo: FHD (1920 x 1080) przy 30 klatkach na sekundę, dobre działanie przy słabym oświetleniu, zapis lokalny i przesyłane strumieniowo do pilota i operatora kamery
- Poziomy FOV: 130 stopni
- Pionowe pole widzenia: 75 stopni
Całkowite pole widzenia w pionie: 215 stopni (biorąc pod uwagę ładowność obrót góra / dół) - Tryby sterowania: Auto z korekcją EV, pełna, tryb ręczny
Kamera termowizyjna FILR
- Wideo: 160 x 120 pikseli przy 9 klatkach na sekundę,
- Poziomy FOV: 56 stopni
- Pionowe FOV: 42 stopni
Specyfikacja platformy
- Typ: Quadcopter
- Wymiary: kula <400 mm
- Silniki: 4 elektryczne silniki bezszczotkowe
- Śmigła: 4 śmigła, 5 cali
- Masa startowa: 700 g
- Czas lotu: do 10 min
- Max. prędkość wznoszenia: 1,5 m / s (w trybie normalnym); 2,5 m / s (w trybie pro)
- Max. prędkość: 6,5 m / s (w trybie normalnym) 9 m / s (w trybie pro)
- Odporność na wiatr: maks. 5 m / s (w trybie pro)
- Czujniki lotu: IMU, magnetometr, barometr
- Materiały: kompozyty z włókna węglowego, stop magnezu, aluminium klasy lotniczej, wysokiej jakości tworzywa termoplastyczne
- Temperatura pracy: od 0 do 50 ° C
Jednak czas na konkrety, czyli w jakim sektorze i jakie zastosowania znajduje tego typu dron?
Elektrownie
Elios jest idealnym rozwiązaniem i alternatywą do standardowych inspekcji przeprowadzanych w przemyśle energetycznym. Jego wykorzystanie staje się coraz bardziej popularne również na terenie Stanów Zjednoczonych a z firmą Flyability współpracują największe amerykańskie firmy energetyczne takie jak Exelon. Jedną z najbardziej popularnych usług wykorzystującą UAV do inspekcji wewnętrznych są inspekcje kotłów energetycznych, przeprowadzane na terenie naszego kraju m.in. przez Locon Sky Project.
Obiekty te poddawane są rutynowym inspekcjom a ich wiekowość na terenie Polski sprawia, że często ulegają awarii. Wysokość takiego obiektu może sięgać ponad 100 metrów. Nie trudno sobie więc wyobrazić, że same rusztowania wewnątrz takiej konstrukcji to koszt niekiedy setek tysięcy złotych. Na terenie Ameryki Północnej są to koszty często przekraczające 120 000 $.
Ponadto nawet orusztowany kocioł to duże niebezpieczeństwo dla zespołów pracujących na dużej wysokości. Każda praca związana z rusztowaniami to bardzo ryzykowne zajęcie, wystarczy spojrzeć na statystyki, praca na rusztowaniach w takim środowisku zwiększa to ryzyko wielokrotnie. Użycie Eliosa eliminuje to ryzyko a przede wszystkim przynosi gigantyczne oszczędności. Jest to doskonały przykład w jaki sposób drony zmieniają świat przemysłu. Nasza firma Locon Sky Project pracuje obecnie nad technologią która umożliwi kilka dodatkowych pomiarów jeszcze bardziej minimalizując fizyczną potrzebę wysyłania ludzi do kotłów energetycznych.
Oprócz samych kotłów na terenie elektrowni Elios znajduje zastosowanie w inspekcjach wielu innych obiektów od rurociągów po kominy czy składy z paliwem. Podsumowując, jego użycie przynosi oszczędności w wielkości setek tysięcy złotych i zwiększa bezpieczeństwo nieprzeliczalne na pieniądze .
Górnictwo
Na całym świecie od około roku ten sektor wykazuje szczególne zainteresowanie pojazdami UAV, prawdopodobnie dlatego, że mają one dużo do zaoferowania w tej branży. Między innymi zdalne monitorowanie trudno dostępnych miejsc, pomiary objętości składowisk, pomiary stężenia gazów i wiele innych przydatnych w górnictwie odkrywkowym możliwości. Jednak przyszedł czas na to żeby w prowadzić drony do znacznie bardziej niebezpiecznego i wymagającego środowiska jakim są kopalnie podziemne. Inspekcje zbiorników, niebezpiecznych komór czy innych niedostępnych miejsc to duże wyzwanie dla spółek górniczych. Wiąże się z dużymi kosztami, ale nie jedno krotnie, również z narażeniem życia ich pracowników. Firmy takie jak Locon Sky Project oferują jednak rozwiązanie w postaci produktu jakim jest Elios. Szwajcarska firma Flyability, produkująca UAV do inspekcji wewnętrznych, stworzyła to urządzenie specjalnie do takich celów. Ten unikalny dron, rozwiązuje wszelkiego rodzaju problemy związane z lataniem w wąskich, trudno dostępnych dla człowieka i innych maszyn miejscach. Elios jako, że zamontowany jest w klatce z wytrzymałego włókna węglowego, z powodzeniem odbija się od ścian pomieszczenia, co ważne, zachowując przy tym ostrość obrazu, dobre oświetlenie a także nieustanny kontakt z punktem który chcemy obserwować. Elios sprawia, że niemożliwe staje się możliwe. Dron potrafi wykonać inspekcje w środku zbiorników przemysłowych, korytarzach powietrznych i innych wąskich niedostępnych miejscach których średnica przekracza 400 mm.
Obecnie platforma Elios jest jedynym na rynku dronem mogącym z łatwością przeprowadzać inspekcje obiektów w ich wnętrzu. Konkretne przypadki m.in. w Chile pokazują że drony są bardzo dobrym rozwiązaniem dla górnictwa a konkretnie inspekcji przeprowadzanych w tym sektorze. Sprzęt w kopalniach należy do bardzo niebezpiecznych. Przed erą dronów przed inspekcją wiele z urządzeń musiało zostać wyłączonych na kilka godzin. To zaś wiązało się z bardzo dużymi kosztami dla danego obiektu niekiedy sięgającymi 100 000$ – 150 000 $. Koszty te, są jednak możliwe do wyeliminowania za pomocą drona i to w bardzo prosty i szybki sposób.
Jednak nie tylko koszty wchodzą tutaj w grę . Dron zapewnia znacznie dokładniejsze inspekcje o lepszej jakości, nie wspominając o tym jak zwiększa bezpieczeństwo pracowników. W skrócie, Elios może zebrać bardzo dużą ilość materiału szybko i bez konieczności zaglądania w zagrażające życiu człowieka miejsca przez pracowników. Przed erą dronowych inspekcji, procedura była niebezpieczna i znacznie bardziej skomplikowana. Inspektor ubrany w specjalny kostium ochronny po przejściu drobiazgowej kontroli i przygotowaniu, mógł dopiero zacząć swoją ryzykowną prace. Zespół narażony na wiele niebezpieczeństw w tym spadające rzeczy, musiał przeprowadzić inspekcje szybko za pomocą ręcznej kamery z wysięgnikiem. W niektórych komorach trzeba było również rozstawiać rusztowania co dodatkowo wymagało wysłania wykwalifikowanego personelu w grupie co najmniej czterech osób.
Biorąc pod uwagę jak niebezpieczne jest środowisko pracy w kopalniach, nie trzeba nikogo przekonywać o przydatności opisanych wyżej zastosowań i bezcennym aspekcie odgrywanym przez to niewielkie urządzenie jakim jest dron do inspekcji wewnętrznych Elios.
Organy Ścigania
Elios używany jest również przez stróżów prawa a konkretniej przez najbardziej prestiżowe oddziały szturmowe RAID. Urządzenie jako, że jest wielkości piłki do kosza bez większego problemu wpuszczane zostaje przed akcją do pomieszczeń co do których nie ma pewności jaki jest ich stan bezpieczeństwa. Dron swobodnie może odbijać się od ścian co sprawia, że inspekcja np. pokoju może trwać kilka sekund. Jednak policja znajdzie również jego inne zastosowania takie jak akcje poszukiwawcze czy zastępstwo zdalnych pojazdów gąsienicowych.
Badania i ekspedycje naukowe
W maju 2017 roku Elios został pierwszym dronem kiedykolwiek wykorzystanym do przeszukania jaskini w celach badawczo – naukowych. Bez tego rodzaju drona nie byłoby możliwości zebrania tych wszystkich danych nie narażając w dużym stopniu życia naukowców. Co ciekawe, pierwotnie ekspedycja miała na celu przygotowanie astronautów do życia w trudno dostępnym terenie. Czekamy na podróż Eliosa w kosmos 😊
Akcje poszukiwawcze i ratownictwo
Elios używany jest również do przeszukiwania szczelin lodowych, wcześniej praktycznie niedostępnych przez żadne inne urządzenia. Jak do tej pory dron spisuje się doskonale w tego rodzaju misjach. Oczywiście służby znajdą jego zastosowanie w przeszukiwaniu różnych innych trudno dostępnych miejsc jak jaskinie, opuszczone kopalnie, puste zbiorniki, infrastruktura kanalizacyjna itd. a termowizja znajdująca się w urządzeniu jeszcze bardziej ułatwi im to zadanie.
Podsumowując, Elios od Flyability to urządzenie a konkretnie dron, nowej generacji. Z jego bezcennego zastosowania skorzysta wiele segmentów branży przemysłowej między innymi elektrownie, elektrociepłownie, rafinerie, cementownie, papiernie i wiele innych. Dodatkowo, kwestią czasu jest, kiedy stanie się standardowo wykorzystywanym narzędziem przez służby poszukiwawczo-ratownicze i porządkowe na całym świecie.
Na terenie naszego kraju inspekcje za pomocą Elios’a, wypożyczenie tego sprzętu czy sprzedaż świadczy firma Locon Sky Project oferująca wiele ciekawych rozwiązań i pakietów dla nowoczesnego przemysłu. Miejmy nadzieje na więcej tego typu, tak przydatnych rozwiązań w ciągu najbliższych kilku lat.
Najnowsze artykuły:
Rodzaje czujników wykorzystywanych z UAV
Zaawansowane czujniki zbierają dane wykorzystywane są potem nie tylko w sprawach technicznych, ale również w podejmowaniu krytycznych decyzji biznesowych. Dane z dronów można również łączyć bezpośrednio z już istniejącymi systemami a także oprogramowaniem Al.
Nawiązanie współpracy z ReliaSol
Współpraca pomiędzy ReliaSol i Locon to jeszcze skuteczniejsze i szybsze diagnozowanie problemów, co daje możliwość podjęcia szybkich działań prewencyjnych. Locon Sky Project ma bogate zaplecze techniczne, dzięki temu może naszych klientów obsługiwać kompleksowo – od wstępnych rozmów, po wdrożenie, a także wsparcie posprzedażowe.
Drony w czasie pandemii, okiem Wielkiego Brata w walce z Koronawirusem
W ogólnoświatowej wojnie z pandemią drony odgrywają coraz większą role. Wraz ze zwiększoną aktywnością bezzałogowców pojawiły się pytania dotyczące swobód obywatelskich oraz potencjalnej inwigilacji i sposobu przetwarzania zebranych danych po zakończeniu pandemii.
Jak bardzo jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych swobód obywatelskich by przyśpieszyć proces walki z epidemią?
Czy nie otworzymy w ten sposób furtki na stałe dla Wielkiego Brata, który chętniej będzie korzystać z nowych technologii do inwigilacji społeczeństwa?
W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.
Drony w walce w COVID19
W ciągu ostatnich kilku miesięcy rząd chiński wprowadził pilotażowe programy włączenia dronów w walce z epidemią. Wyniki tych programów mogą służyć jako model dla innych krajów, które chcą zareagować na obecny kryzys zdrowotny. W dłuższej perspektywie mogą wskazać drogę w jaki sposób publiczne i prywatne systemy opieki zdrowotnej mogą włączyć technologię dronów do swoich planów, aby złagodzić przyszłe pandemie.
Skygauge – Nadchodzi rewolucja w pomiarze grubości ścian
W tym roku zaprezentopwany został Skygauge – nowy bezzałogowy system zaprojektowany do kontroli wizualnej oraz pomiaru grubości ścian.
CES 2020 – 5 najlepszych premier dronowych 2020
Rozmiar i zasięg CES są głównymi powodami, dla których wiele firm z branży dronowej wybiera je jako forum do ogłaszania swojej najnowszej i najlepszej technologii. Ponieważ jest to miejsce, do którego docierają nie tylko osoby zainteresowane dronami, ale także rzesza ludzi ogólnie zainteresowani nowymi gadżetami.
Inspekcje termowizyjne rurociągów za pomocą UAV
Na bazie różnic w temperaturze na danym obiekcie jesteśmy wstanie wykryć wiele usterek. W bardzo łatwy sposób można zlokalizować miejsca w których zniszczona jest izolacja i w których występują ubytki cieplne. Przy instalacjach podziemnych jesteśmy wstanie zlokalizować ich dokładne położenie, zgodność z planami, ale przede wszystkim wycieki i zniszczenia w izolacji. W przypadku jakiegokolwiek wycieku, ciepło w znacznie większej mierze przekazywane jest do gleby, która to wykazuje duże różnice w temperaturze.
Hoverfly zgarnął rządowy kontrakt na 10 milonów na dostarczenie dla Amerykańskiej armii, dronów na uwięzi.
Umowa na wyłączność ma początkową pułap 10 mln USD i pięcioletni okres realizacji, w tym cztery roczne opcje. Hoverfly dostarczy zarówno konfiguracje LiveSky Dismounted, jak i LiveSky SkyBox, a także usługi instalacji, szkolenia i wsparcia. Dostawy do rządu USA w ramach nowej umowy federalnej rozpoczynają się w listopadzie 2019 r.
Założenie firmy zajmującej się dronami w branży ropy i gazu
Dla firm naftowych oraz gazowych poprawa zarządzania aktywami jest ważnym przedsięwzięciem, które wymaga regularnego inwentaryzacji aktywów, przeglądów i konserwacji.
Hiszpańscy Inżynierzy wykorzystują drona do natryskiwania betonu
Hiszpańska firma budowlana MuDD łączy drony i budownictwo w sposób, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. Drony na uwięzi używane są przez MuDD do naniesienia cementowej substancji na tkaninę w celu zestalenia lekkich struktur.
Czy korzyści płynące z wykorzystania technologii „drona w pudełku” doprowadzą do ewolucji Przemysłu 4.0?
Dzięki autonomicznym technologiom takim jak Percepto UAV System, firmy mogą gromadzić masowe dane na terenach przemysłowych w celu ulepszenia algorytmów operacyjnych do wykrywania anomalii, a także własnej ogólnej wydajności.
Wewnętrzne rekonstrukcje 3D
W dzisiejszym artykule poruszymy interesujący temat rekonstrukcji (modelowania) 3D w obszarach zamkniętych oraz trudno dostępnych. Modelowanie 3D stało się popularne w różnych aspektach życia codziennego, służy ono nie tylko do przeprowadzania inspekcji czy raportowania postępu prac ale także pomaga w zabezpieczeniu zabytków, to właśnie dzięki takim modelom wykonanych wewnątrz katedry Notre-Dame będzie możliwa jej sprawna odbudowa. Serdecznie zapraszamy do przeczytania całego artykułu i poznania kilku przykładów dla wykorzystania rekonstrukcji 3D w obszarach zamkniętych.
50 zastosowań LiDARu. Do jakich zadań wykorzystujemy Drony z LiDARem
LiDAR to jedno z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych na rynku inspekcji z użyciem Dronów. Podczas kiedy wykorzystanie LiDARu podczepionego do samolotu miało swój początek w latach 60’tych, jego zastosowanie i możliwości zwiększyły się diametralnie w połączeniu z dronem.
Porównanie dostępnych Dronów do inspekcji wewnętrznych
W tym artykule postaramy się porównać istniejące możliwości dronów do inspekcji wewnętrznych jak również opisać ich poszczególne zastosowania.
Dzięki Eliosowi Fabryka Plisner Urquell może produkować 60.000 butelek piwa na godzinę, nawet podczas inspekcji infrastruktury.
Dzięki Eliosowi firma mogła sprawdzić dokładnie wszystkie elementy poddasza od stanu izolacji, wentylacji, spryskiwaczy poprzez stan przewodów elektrycznych, kratownic i wielu innych miejsc.
Enel we współpracy z Percepto wdraża autonomiczny program UAV dla Elektrowni.
Włoski potentat energetyczny firma Enel rozpoczęła kilka dni temu wdrażanie nowego autonomicznego systemu UAV, stworzonego przez izraelskiego producenta Percepto. System Sparrow, poddawany obecnie jest testom w jednej z włoskich elektrowni Enel Torrevaldaliga Nord.
Redukcja kosztów inspekcji masztów GSM dzięki Dronom nawet o 50%
Żebyśmy mogli mówić o optymalizacji usług wykonywanych za pomocą dronów, musimy zagłębić się w wiele innych czynników poza samym hardwarem. Zdjęcia z powietrza, których zrobienie umożliwiają nam UAV są absolutnie konieczne do wykonania wszelkiego rodzaju usług w nowy,...
O nas: Czym konkretnie zajmujemy się w Locon Sky Project ?
W tym artykule opowiemy troszkę o sobie oraz spróbujemy Państwu przedstawić czym na co dzień zajmujemy się w naszej pracy, a także na czym polegają nasze usługi. Tak więc zachęcamy do poświęcenia kilku minut i poznania nas lepiej. Od prawie dwóch lat na terenie Polski...
Do czego jeszcze stosujemy termowizje UAV ?
Inspekcje sieci wysokiego napięcia Jednym z najczęstszych zastosowań termowizji UAV, jest zapobieganie pożarom spowodowanym uszkodzeniem sieci wysokiego napięcia. Poprzez znajdywanie hotspotów lub tak zwanych słabych, uszkodzonych punktów na całej sieci ( a jest ona...
Mapowanie wnętrza obiektu w 3D, przez ściany za pomocą sygnału Wi-Fi
Transmiter Wi-fi i dwa współpracujące ze sobą drony. Tyle potrzeba, aby stworzyć model 3D wnętrza budynku, bez potrzeby wprowadzania sprzętu do środka. Jak to możliwe? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w Santa Barbara zaprezentowali ostatnio dwa drony wyposażone w...
Drony przywracają prąd Portorykańskiej społeczności
Przywracanie prądu w górzystym terenie, po huraganie, to naprawdę duże wyzwanie. Ukształtowanie terenu nie pomaga w zadaniu a stawia przed wykonawcami wiele nowych i trudnych wyzwań. W szczególności, kiedy linie elektryczne rozciągają się bezpośrednio od szczytu...
Drony; słońce, woda i wiatr – czyli UAV w przemyśle energii odnawialnej
Riaan Mayer miał okazje pracować przy największych projektach związanych z energią odnawialną. „Przeciętna farma fotowoltaiczna na terenach Afryki jest znacznie większa od tych w innych krajach świata” - mówi Mayer. „A pozyskiwanie energii słonecznej dalej przeżywa...